Ráda bych navázala na skvělou reportáž Jirky Gruntoráda, který se o dojmy z letošní Aerobicmania stihl podělit dříve, než se mnozí z nás dokázali z kongresu vůbec vrátit, natož vzpamatovat :-) Program Aerobicmania je naštěstí tak našlápnutý, že bez problémů vstřebá ještě další reportáž a myslím, že ani pak nebude výčet všech lekcí kompletní. Pravidelní účastníci pověstného Brna mi dají jistě za pravdu - strategie a plán, jak stihnout co možná nejvíce lekcí končí a padá s tím, že nohy máme všichni jen dvě a rozpůlit se ještě nikdy nikomu ze zúčastěných nepodařilo (ne že by to občas nebylo potřeba).
Letošní první, celkově však již neuvěřitelná osmá Aerobicmania, dostála svého označení do puntíku. Mezinárodní byla nejen díky obsazení hvězdnými českými a zahraničními prezentéry: Luciano Motolla, Kristína Růžičková, Pawel Oracz, Ekaterina Vasilenko, Silvia Jané, Milan Ondruš, Kamil Zásada, Tonino Tringali, Orazio Battiato, Luca Rugerri, Valerie Peclová, Lukáš Kolek, Lenka Velínská a „velký“ organizátor Roman Ondrášek.
Tentokrát se pojem mezinárodní rozšířil i na druhou stranu, totiž pod stage. Čeština tu zdaleka nebyla jediným jazykem, kterým se účastníci akce dorozumívali. Slovenština, němčina, polština a co povýšilo celý kongres ještě o další level, byla italština. Atmosféra, kterou v Brně vytvořila početná italská výprava podporovatelů a skalních fanoušků italského prezentéra Tonina Tringaliho se snad ani nedá popsat slovy.
Pražáci a Plzeňáci tak rozhodně nebyli těmi, kdo vážil na Kampus nejdelší cestu – dost výmluv, že Brno je daleko, žhaví Italové jsou toho tím pravým důkazem!
Ani multi-kulturní mix aerobikem „postižených“ jedinců význam „mezinárodní“ úplně nepokryl. Čím by tak mohl být kongres ještě „mezinárodnější“? Zasvěcení již tuší, aerobikem dosud nepolíbení mohou hádat – nešlo o prezentéry ani cvičence, ale o dost podstatnou pomůcku, bez které by kongres nebyl kongresem, alespoň ne pro nás, skalní milovníky stepových choreografií a jedince, kteří jsou s tímto náčiním téměř srostlí. Stepová hala byla tentokrát vybavena novinkou, která do Brna přicestovala z Polska. Tři, dva jedna…ano, je to tu (!!!!) Brněnský kampus byl místem, kde došlo k hromadnému křtu Tiguar stepů. (Pozn. kromě stepů bylo na kongrese možné vyzkoušet i další cvičební pomůcky této polské značky – roller na PILATES, těžké míčky (0,5 kg), těžké posilovací tyče (3 a 4 kg) a Easy ball (míčky na cvičení podobné známým overballům). A jak se mi na tiguaru cvičilo? Už jen fakt, že jsem na něm strávila prakticky celý den (odskočila jsem si pouze na DanceAe s Lucianem), hovoří za vše. (Pozn. komu by se snad po tiguarech stýskalo, nemusí cestovat daleko do Polska, prvním fitness centrem, které se jimi vybavilo, je krásné a námi tolik milované ostravské Aerobik Studio, kde nejen se stepy doslova „čaruje“ Iva Mojžíšková.)
ITÁLIE – Tonino Tringali Jestli někdo v 10h při zahajování kongresu ještě spal, o pět minut později již byl zcela vyburcován pěknou „Itálií“. Energií sršící Tonino na podiu a hlasitý fan klub pod ním změnil stepovou lekci na jednu velkou party. Asymetrická choreografie, rychlý styl učení, nečekané změny směrů, které si pro nás tenhle Ital přichystal, vyžadovaly maximální pozornost, soustředění a kontrolu. Atmosféra, jak na stadionu, euforie největší, spokojenost maximální, únava, ale jedeme dál…čeká nás ještě dalších 6 lekcí!
SLOVENSKO – Milan Ondruš – Step Evolution Sotva jste se stihli vzpamatovat z italské „vichřice“, byl tu další „uragán“, který to do Brna neměl příliš daleko. Milan Ondruš k brněnskému kongresu patří, a nikdy zde nechyběl. Čistou metodikou vrstvení naučil i složitější kombinace, kterými ani tentokrát nešetřil. V Brně je jak doma a dobře ví, že si to tu může dovolit! Své stepy pojal pěkně po svém – house má Miňo v krvi a o tom, že v tomto stylu umí rozvlnit i housem nepolíbené jedince, něco vím.
„Živel ze Slovenska a náš skvělý „Miňo“, perfektní stepy plné energie. Líbily se mi moc a byly zkrátka úžasné“ – přesně tak zhodnotila lekci stálice všech Aerobikových hodin a skalní ostravská cvičenka Ilona Tekeliová.
POLSKO – Kamil Zasada Objev Wanted 2012 měl v Brně svou velkou premiéru a zhostil se jí bravurně. Potvrdil, že loňská výhra byla zasloužená a že na stage skutečně patří. Krásná čistá metodika, jakou Kamil učil svou symetrickou choreografii, dokonale splnila mé očekávání a já si tuhle lekci užila i jako „analytik“ a po inspiraci lačnící lektor. Nápadů není nikdy dost a to, co Kamil vykouzlil z na první pohled jednoduchých kroků, byla paráda! Celou sestavu bylo možné čitelně rozebrat a zapsat – nic metodicky náročného, nápadité vrstvení, z lekce jsem odcházela příjemně vytančená a jako bonus si v kapse odnášela nové originální variace, které mohu kdykoliv použít ve svých stepových choreografiích.
POLSKO – Pawel Oracz: Step Sensation Být na Aerobicmanii a nejít na stepy s Pawlem? Nemyslitelné! Věděla jsem, že mě kromě parádní choreografie a čistého stylu učení čeká i skvělá hudba, kterou si tenhle „step guru“ z Polska sám vytváří. Pro Pawla je charakteristická lehkost a elegance, s jakou se vrhá do učení i zdánlivě složitějších asymetrií. Ze základních a na první pohled nevinných kombinací během chvilky vykouzlí něco fantastického, nad čím jen kroutíte hlavou a nadšením skáčete metr vysoko. Jeho styl učení obdivuji, často se jím inspiruji a to je také asi důvod, proč jsou pro mě jeho choreografie o poznání pochopitelnější. Dost velkou zásluhu na tom má jistě i Jarda Vobr, Pawlův student (pozn. IFAA Licence A), od kterého se často a ráda učím i já. Pohodová lekce, pohlazení po duši, sečteno podtrženo jak už sám název napovídá: Senzační Stepy
ITÁLIE - Luciano Motolla – Step Dance A je tu další smršť! Stepy, které si na nás přichystal Luciano Motolla měly opravdu „drive“. Už je tempo hudby, jaké italský prezentér zvolil, napovídalo, že tato lekce z nás vyždímá zbytek sil. Pro Luciana typické „Motolovské pohyby“ rukou, vlny a dokonalé fresh-air efekty – přesně to dělá Luciana Lucianem a mezi jinými zahraničními prezentéry unikátem. Do detailu promyšlená asymetrie, originální nápady, lehkost a přitom šílená rychlost učení – taková, že nestihnete základní vrstvu, ale jako zázrakem chytnete vyšší level, abyste pak zajásali, že jste to (sice s vypětím všech sil) zvládli – být neustále ve střehu a přitom si maximálně užívat vzdušných „létacích“ prvků. To vše navíc učeno bez mikroportu pouze neverbální komunikací a perfektně zvládnutým cueingem. Luciano je zkrátka a dobře profesionál každým coulem. Přesně takové dojmy jsem si spolu s unavenýma nohama odnášela z téhle hodinky. Jednička s hvězdičkou!
RUSKO - Ekaterina Vasilenko – Step Board Hodnocení poslední stepové lekce s elegantní a vždy perfektně přiopravenou Katiou jsem svěřila Jardovi Vobrovi , odborníkovi přes metodiku - tady je: „Katia opět potvrdila, že je profesionálkou a světovou hvězdou. Naprosto chápala, že v tuto pokročilou hodinu už jsme všichni vyčerpaní a unavení, a proto na nás nasadila z počátku jednoduchou choreografii, kterou jsme postupně vyšperkovali k dokonalosti. Metodicky dokonalé učení nás provedlo až k finálovému produktu, který jsme si všichni užili a odcházeli z lekce spokojeni. Děkujeme!“
Co říct na závěr? Křest nových tiguar stepů endorfiny a litry potu proběhl se vší slávou a dá se říct, že pěkně hlasitě - po italsku!