Antikoncepce (nejen) pro kojící ženy
Od devadesátých let dochází v české společnosti k renesanci kojení. Po dobu delší než šest měsíců v současné době kojí zhruba třetina matek, tedy čtyřikrát více žen, než tomu bylo v roce 1993. Tato pozitivní zpráva však skrývá také drobné úskalí v podobě nechtěného těhotenství, ke kterému může během delší doby kojení dojít. Mnoho žen se totiž dosud spoléhá na rozšířený mýtus, že samotné kojení funguje jako přirozená antikoncepce a že tudíž během kojení nemohou přijít do jiného stavu. Jenže tak tomu není a samotné kojení nelze považovat za spolehlivou antikoncepční metodu.
Tvorbu mateřského mléka umožňuje hormon prolaktin, jehož vyšší hladina v krvi ženy také současně blokuje menstruační cyklus. Ale aby mělo kojení antikoncepční účinek, musí žena kojit šestkrát za den a noční přestávka nesmí být delší než šest hodin. I při tomto režimu však po několika týdnech či měsících začíná menstruace. Navíc žádná žena přesně neví, kdy se cyklus tvorby vajíček znovu nastartuje, to pozná až při první menstruaci po porodu, ale k otěhotnění může dojít už dva týdny před touto menstruací.
Proto je třeba včas nasadit vhodnou antikoncepci, která však neohrozí tvorbu a kvalitu mléka. Ovšem estrogen, nedílná součást všech kombinovaných pilulek, negativně ovlivňuje kvalitu a kvantitu mateřského mléka. Pro kojící ženy je tak řešením čistě gestagenní pilulka, která však byla velmi náročná na pravidelné užívání. S moderní pilulkou bez estrogenu, pilulkou Cerazette, přichází vítaná změna: Cerazette má stejné vlastnosti (především spolehlivost) jako kombinované pilulky. Navíc díky tomu, že neobsahuje estrogen, nemá žádný vliv na kvalitu či kvantitu mateřského mléka a nijak nemůže ovlivnit vývoj kojeného dítěte. Pilulka Cerazette je ženami velmi dobře snášena.
Největší výhodou Cerazette je dvanáctihodinová časová „rezerva“, během níž může žena užít zapomenutou pilulku, aniž by došlo ke snížení její spolehlivosti. To je velké plus, protože starší typ čistě gestagenní pilulky se musel užívat s maximálně tříhodinovým zpožděním. A každý dobře ví, že starost maminky o miminko je práce na celý úvazek, kdy několik hodin uteče jak mávnutím kouzelného proutku. Proto je čtyřnásobné prodloužení času pro užití zapomenuté pilulky mimořádně důležité.
Cerazette je optimální volbou pro kojící maminky, ale současně není žádný důvod, aby se jí žena vzdávala po skončení kojení a měnila ji za jinou antikoncepci. Cerazette je považována za velmi šetrnou formu antikoncepce, která je stejně účinná a spolehlivá jako klasická pilulka a proto s ní ženy mohou pokračovat i po skončení kojení. Například v sousedním Německu u Cerazette zůstává po skončení kojení 20 procent žen.
text: tisková zpráva společnosti Organon – 07. 01. 2007