Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Bolest zad provází mnoho mýtů a polopravd

Potřebují bolavá záda absolutní klid na lůžku? Pomůže našim zádům sedět neustále rovně? MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics, vysoce specializovaného zdravotnického pracoviště se zaměřením na léčbu kořenového syndromu zad, upozorňuje na mýty a polopravdy, které jsou s bolestí zad často spojovány.

MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics

Bolí tě záda? Lehni do postele, na gauč a odpočívej!

V tomto případě se jedná o určitou polopravdu. „V akutní fázi bolesti zad může být odpočinek skutečně užitečný, napomáhá k uklidnění bolesti a urychluje uzdravení. Avšak akutní fáze trvá obvykle jen několik dní, řekněme den nebo dva. Posléze už je určitě dobré dopřát zádům pohyb,“ radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, a doplňuje: „Stačí pár cviků, prozatím pár minut zaměřených na střed těla, tzv. core, kterým označujeme skupinu svalů hlubokého stabilizačního systému. Jejich posílením docílíme správného a aktivního držení těla, můžete odstranit potíže s bolestmi zad, krční páteře, ale také kyčlí, kolenou a ramen. Pokud si pak zvyknete na pravidelné cvičení, je to ideální.“

Sportuji, takže bolest zad se mě netýká

Bohužel toto není pravda. Ani při pravidelném sportu neexistuje žádná záruka. Dokonce i dobří sportovci mohou trpět bolestí v zádech. To že sportujete, negarantuje, že máte správné držení těla. Výrazně zátěžové jsou jednostranně zatěžující sporty. Ideální je rovnováha mezi zátěží a relaxem, správně procvičování svalů, ale také jejich uvolňování. Rizikové jsou, jak u zaměstnání, tak i u sportu, nepřirozené, nebo nepřirozeně dlouhé vynucené polohy. Dlouhodobé nesprávné držení těla totiž může způsobit nepravidelnou deformaci meziobratlové ploténky a časem může dojít dokonce k jejímu výhřezu. Pak mohou přijít zdravotní komplikace, které vám velmi znepříjemní každodenní fungování. „S výhřezem meziobratlové ploténky je velmi často spojován vznik tzv. kořenového syndromu.  Mezi jeho typické projevy patří silná bolest zad v bederní oblasti „vystřelující“ jednostranně do dolních končetin. Při kořenovém syndromu máte problém stoupnout si na špičky nebo zvednou nohu do schodů, silná bolest v bedrech vám zabrání udělat předklon nebo záklon. Při neléčení vás může zcela vyřadit z běžného života,“ doplňuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.

Budu sedět rovně a záda mě nebudou bolet

O tom, že bychom se neměli při sezení na židli hrbit, víme asi všichni. Když se ale budete vehementně snažit a dlouho sedět rovně a nehybně, ani tím svým zádům radost neuděláte. Stejně jako ve všem i v tomto případě platí všeho s mírou. Strnulý posed uvolněte a čas od času se opřete o opěradlo židle, nohy nechejte na zemi a bederní část páteře ponechte lehce zakřivenou. Nicméně ani tak nemáte vyhráno. „Celodenní sezení je ideální proložit několikrát denně, nebo i několikrát za hodinu, stáním nebo chůzí. Můžete se projít do kuchyňky pro kávu nebo jen obejít kancelář dokola. Stejně tak můžete sezení kompenzovat alespoň krátkou pohybovou aktivitou po práci v průběhu večera,“ radí MUDr. Róbert Tirpák, FIPP.  Uvidíte, že nějakou záminku či důvod si pro tuto změnu během dne určitě najdete.

Jednou problémy se zády, navždy problémy se zády

Ano i s tímto mýtem se bohužel mezi lidmi setkáváme. „Bolest zad je u lidí velmi častým jevem, což ale neznamená, že s ní musí mít problém stále dokola. Každá bolest má svou příčinu,“ komentuje MUDr. Tirpák a dodává: „Proto určitě nepodceňujte prevenci – hýbejte se, vždy ke cvičení zařazujte protažení, nezvedejte těžké předměty, a když, tak správně za pomoci svalů nohou a hýždí, snažte se mít kontrolu nad svou tělesnou váhou a ideálně nekuřte. Většina bolesti v zádech zmizí za pár dní a nemusí se již nikdy opakovat. U bolesti zad, která se během dalších dní zhorší, nebo se jedná už o chronickou bolest trvající déle než 3 měsíce, určitě vyhledejte pomoc odborníků. Například k objednání na Kliniku miniinvazivní a endoskopické léčby zad specializující se zejména na léčbu kořenového syndromu v souvislosti s výhřezy plotének či bolestí zad po operaci, je možné využít zcela zdarma službu E-konzultace. Tento interaktivní nástroj dostupný na www.europainclinics.cz umožňuje pacientům z pohodlí domova konzultovat se specialisty zdravotní stav ještě před samotnou návštěvou kliniky a především získat informaci o tom, zda je jejich zdravotní indikace vhodná k léčbě miniinvazivním a endoskopickým výkonem.“

Bolest zad vyřeší jedině operace

Chronická bolest zad, tzn. bolest trvající déle než tři měsíce, představuje pro lidský organismus výraznou zátěž. Nejenže vás omezuje po fyzické stránce, ale může vést i k narušení vaší psychické rovnováhy, protože jste omezení ve vašem společenském, rodinném i pracovním životě. A ve vaší hlavě svítí červený varovný nápis „OPERACE“, další s polopravd spojená s bolestí zad. Neustálý pokrok s sebou přináší nové metody.
„V dnešní době již můžete kromě konvenční léčby zvolit i unikátní miniinvazivní a endoskopické metody, které jsou velmi přesné a účinné. Zákroky probíhají nejčastěji v lokální anestezii a trvají podle typu od 30 do 90 minut. Provádí se v ambulantní péči a v režimu tzv. jednodenní chirurgie. To znamená, že pacient se po zákroku a zhruba dvou klidových hodinách na lůžku může vrátit domů. Získáte tak velmi rychlé, ale zároveň i co nejšetrnější řešení svých obtíží, které v případě výhřezu meziobratlové ploténky a kořenového syndromu mohou cíleně vyřešit dlouhodobou bolest zad,“ komentuje MUDr. Róbert Tirpák, FIPP, vedoucí lékař Kliniky miniinvazivní a endoskopické léčby zad EuroPainClinics v Praze.

Více informací na www.europainclinics.cz.

 

30. 10. 2018, 19.19:21

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist