Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Celulitida trápí i štíhlé ženy

Pomerančová kůže nebo hlubší dolíčky na stehnech nebo bříšku jsou postrachem nejen pro ženy s nadváhou. Celulitidou trpí u nás údajně až 90 % žen a mezi nimi i známé modelky, které si jídelníček bedlivě hlídají. To, zda budete muset bojovat celý život s celulitidou, je totiž z velké části dáno dědičností. Zmírnit celulitidu je možné změnou životního stylu, používáním kvalitní kosmetiky, případně podstoupením více či méně radikálního kosmetického zákroku.  

Celulitida vzniká v důsledku hromadění tukové tkáně a v důsledku stárnutí podkožního vaziva. Ke zmnožení tukových buněk dochází zejména působením ženských pohlavních hormonů. Je za to zodpovědný převážně hormon estrogen, který má též schopnost zvláčňovat a změkčovat vazivo. Tukové buňky se proto mohou bez zábran rozšiřovat. Vznik celulitidy podporuje také uspořádání podkožního vaziva, které je odlišné u žen a u mužů. 

Pevné provazce vaziva v podkoží žen probíhají souběžně a všechny kolmo k povrchu kůže. Mezi sebou uzavírají shluky tukových buněk tvořící jednotlivé lalůčky. Pokud tukové buňky zbytní, cestou nejmenšího odporu se vytlačují vzhůru směrem k povrchu kůže a podmiňují vznik drobných bouliček a vyvýšenin na kůži. Úpon jednotlivých vazivových provazců naopak zapříčiňuje drobné dolíčky. U mužů je vazivo uspořádáno do propletené sítě. Při zbytnění tukových lalůčků dojde k roztažení sítě do stran a povrch kůže zůstává hladký. „Předpokladem vzniku celulitidy je vrozená dispozice. Konstituce těla a kvalita kolagenních vláken se dědí,” prozrazuje MUDr. Marie Finsterlová. „Na rychlosti vývoje celulitidy se pak podílí životní styl s nedostatkem pohybu, kouření, stres, přemíra alkoholu, nedostatek vhodných tekutin, nošení přílišfoto: Avon těsného oblečení, neuvážené diety s jo-jo efektem, zácpa, poruchy lymfatického a žilního systému, nedostatečná funkce ledvin a jater. Nepřítelem jsou i vlastní estrogeny, jak už bylo zmíněno.”

Příznaky celulitidy
Celulitidou se označuje typ určitého zvrásnění kůže se vznikem dolíčků a hrbolků. Nejdříve je patrná na zadních stranách stehen. Teprve později se projevuje i na vnitřních stranách stehen, po stranách trupu, v oblasti břicha, na hýždích i na zadní straně paží. V extrémním případě se může takto změnit celý povrch kůže. Podle stupně postižení se rozlišují 4 stádia celulitidy.
1. stádium – příznaky „pomerančové kůže“ jsou patrné pouze při tlaku na kůži. Například při „štípacím“ testu, kdy se vytvoří stiskem mezi dvěma prsty nebo tlakem dlaní proti sobě kožní řasa.
2. stádium – se projevuje nerovnostmi kůže, které jsou viditelné nejen při „štípacím testu“ , ale i při napnutí svalů, sezení na tvrdé podložce nebo jsou viditelné při ostrém bočním osvětlení.
3. stádium – nerovnosti jsou viditelné vždy, bez ohledu na stání, sezení, osvětlení.
4. stádium – hrubé nerovnosti kožního povrchu, které mohou být komplikovány otoky, monstrózním zvětšením tukové tkáně i bolestivostí.

Jak se zbavit celulitidy
Především je třeba zamyslet se nad svým životním stylem a zařadit do něj více přiměřeného pohybu. „Ideální  kombinace pro všechny věkové kategorie je chůze, plavání a jízda na kole v mírně zvlněném terénu,” doporučuje Dr. Finsterlová z Centra lékařské kosmetiky v Čáslavi. “Ovšem nadměrné a neuvážlivé posilování svalů stav celulitidy může jen zhoršit. Navíc „uvězněné“ tuky v určitých lokalitách, například na bocích, nelze jen tak „shodit“. Vtip je ve vyváženosti pohybu,” dodává dermatoložka.

Dermatologové také radí úpravu jídelníčku, případně zařazení speciální očistné pitné kúry. „Výsledkem pitných kúr a omezením příjmu soli se voda v těle tolik nezadržuje a lépe je odváděna zpět do krve. Doporučený očistný bylinný čaj obsahuje kopřivu dvoudomou, smetánku lékařskou, přesličku rolní, březové a trnkové listí. Čaj se pije 2x denně 14 dní, pak následuje 14denní přestávka. Jednou měsíčně zařadíme jablečný půst. V ten den sníme 2 kg jablek a průběžně vypijeme cca 3 litry neslazené, neperlivé vody. Omezte pití černé kávy, alkoholu a nekuřte,” vzkazuje ženám s celulitidou dr. Finsterlová.

“Anticelulitické krémy  jsou vhodným doplňkem v péči o kůži postiženou celulitidou. Z vlastní praxe mám dobré zkušenosti s kombinací Anew Clinical TriLaser krému, který si klientky aplikují lehkou masáží do problematických partií kůže 2x denně, z toho minimálně 2x týdně před vlastní lymfatickou masáží v ordinaci,” pokračuje dermatoložka. “ Krém spolu s lymfatickou masáží zlepší prokrvení problematických partií, kůže je lépe hydratována a působením ovocných výtažků může zlepšit pevnost kůže. Podle stadia celulitidy pak nosí klientky přes den i v noci vhodné anticelulitické prádlo.” Těžší formy celulitidy vyžadují náročnější kosmetické zákroky (např. mesoterapie, masáže, akupresura), většině žen ale velmi pomůže lymfodrenáž.

Celulitida a lymfatický systém
Celulitida je spojená úzce i s lymfatickým systémem. Lymfatický  systém je součástí oběhové soustavy. Skládá se z rozsáhlé sítě lymfatických cév, množství lymfatických uzlin  a lymfatických orgánů. Lymfa je mezibuněčná kapalina, do které se z krevních vlásečnic vylučují živiny a kyslík a do které se z buněk vylučuje oxid kysličník uhličitý a odpad, který je z mezibuněčného prostoru odváděn lymfatickými vlásečnicemi do mízních uzlin.

Lymfatický systém odvádí přebytečnou tekutinu z tkání a zajišťuje obranné mechanismy pro tělo. Tvoří jej, mimo jiné, síť velmi tenkých lymfatických kapilár, které začínají v mezibuněčných prostorech většiny tkání, dále pak navazují na mízní cévy. Součástí lymfatického systému jsou i lymfatické uzliny, které mají funkci filtrů. Lymfa, která přes ně prochází je před vstupem do krevního řečiště filtrována. 

Lymfatickým systémem jsou odváděny z organizmu odpadní látky, toxiny a také nadbytečná voda.  Lymfatický systém je více méně poháněn svalstvem. Při každém pohybu se svaly natahují a smršťují. Při tom vyvíjejí na lymfatické cévy tlak. Tím dochází k nasátí tkáňové tekutiny se zplodinami metabolismu a k jejich transportu do filtračních orgánů. Je tedy zřejmé, že malá svalová aktivita má na cirkulaci lymfy neblahý vliv. Malá svalová aktivita je spojena se sedavým zaměstnáním. Proto je obzvláště důležité pro lidi se sedavým zaměstnání vyvíjet nejrůznější aktivity, mezi které patří pravidelné procházky a nějaký druh rekreačního sportu. 

Správná cirkulace lymfy má totiž např. vliv na odbourávání podkožního tuku, celulitidu, pročistění lymfatického systému a zvýšení imunity, vyplavování toxinů, což zlepšuje svalovou činnost a regeneruje svaly, odstraňování únavy nebo odstraňování otoků nohou. V tuku se přeměňují a ukládají i mnohé škodlivé látky, které tělo není běžně schopno vyloučit. Poruchy lymfatického systému tak mohou ke vzniku celulitidy také výrazně přispět. Naopak zase shluky zbytnělých tukových buněk tlačí na okolní tkáň a omezují i průtok lymfy a její cirkulaci v těle. Vznikají tak následně otoky, které celou situaci ještě dále zhoršují.

Lymfatická masáž
Ke zlepšení cirkulace lymfy je možno použít také lymfatickou masáž. Ruční lymfatickou masáž charakterizují  velmi jemné doteky a lehký tlak na celé tělo podél lymfatického systému. Je to tedy velmi lehká masáž s přesně daným tlakem, kterým dochází k posouvání lymfy směrem k uzlinám, kde je filtrována a pročištěna. Zde velmi záleží na zkušenosti toho, kdo takovou masáž provádí. Má i další účinek: aktivací lymfatického a krevního oběhu se lépe prokysličuje celý organismus.
„Jednoznačně zaručený a definitivní recept proti celulitidě neexistuje, říká Dr. Finsterlová a hned dodává: “Jedno je jisté. Samotná celulitida není nemoc. S pomerančovou kůží se dá bojovat, avšak je to boj každodenní, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. Věřte ale, že nikdy není pozdě.  Vždy stojí za to se do boje pustit, a to z jednoho prostého důvodu – že umíme zmobilizovat svoji vůli, něco pro sebe udělat, nabýt zpět sebedůvěru, a to nejenom  v plavkách.  A to přece za to úsilí stojí!

MUDr. Marie Finsterlová vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. V rámci studia absolvovala několik odborných stáží v ČR i v zahraničí, např. na Hematoonkologické klinice Fakultní nemocnice v Salamance ve Španělsku, kde se soustředila především na studium kožních projevů u hematoonkologických pacientů. Po promoci v r. 1994 nastoupila jako sekundární lékařka nejdříve na Dětské oddělení Fakutní nemocnice v Krči a později na Dermatovenerologickou kliniku Fakultní nemocnice Na Bulovce, kde pracovala v letech 1995 - 1999. Od roku 2000 působí jako samostatná odborná kožní lékařka v Centru lékařské kosmetiky v Čáslavi.  V roce 2006 vydala MUDr. Marie Finsterlová v nakladatelství Grada knihu Péče o pleť a vlasy, která si získala ohlas široké veřejnosti.

 

25. 04. 2008, 18.40:32

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist