Chmel pomáhá při léčbě žaludečních vředů a zánětů
Chmel hraje v historii lidstva velmi významnou úlohu zejména svojí rolí při výrobě piva. Bylo zjištěno, že kromě svých chuťových vlastností obsahuje látky s antibakteriálními účinky. Tyto poznatky vedly k nové myšlence využít jeho vlastností k podpůrné léčbě infekcí způsobených bakterií Helicobacter pylori.
Tato bakterie se vyskytuje na povrchu žaludeční sliznice, kde způsobuje chronický zánět, vznik vředové choroby a při dlouhodobém působení se pravděpodobně podílí i na vzniku karcinomu žaludku. Základem terapie jsou antibiotika a další léky působící na žaludeční sliznici. U některých pacientů je terapie neúspěšná a dochází k návratu onemocnění. „Infekční onemocnění se dnes léčí léky s antimikrobiálními účinky, běžně označovanými jako antibiotika. Jejich účinnost v poslední době výrazně klesá vlivem šíření rezistentních bakteriálních kmenů. Vývoj nových antibiotik není tak rychlý, jak se předpokládalo a jak by bylo potřeba. To je jeden z důvodů, proč se obrací pozornost na látky přírodního, zejména rostlinného původu. Ve své podstatě se jedná o návrat k lidové medicíně, ale na kvalitativně vyšší úrovni“, říká doc. Pavel Čermák, primář Oddělení klinické mikrobiologie Thomayerovy nemocnice.
Výzkumný tým pracovníků Výzkumného ústavu potravinářského v Praze (VÚP), Thomayerovy nemocnice a Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze (VÚPS) v uplynulých třech letech vyvinul nové způsoby skladování čerstvého chmele, metodiky pro testování antibakteriálních účinků chmele a látek v něm obsažených. Získané výsledky byly využity pro vývoj potravinových doplňků na bázi čerstvého chmele. Nově vyvinutá metoda tlakového ošetření chmele umožňuje jeho dlouhodobou skladovatelnost bez ztráty vlastností, ke které dochází při běžně prováděném sušení. „Pracovníkům Thomayerovy nemocnice se podařilo shromáždit pravděpodobně největší sbírku kmenů H. pylori na světě zachycených od pacientů se žaludečním onemocněním, na které byly testovány účinky takto ošetřeného chmele. Laboratorně bylo prokázáno, že účinky tlakově ošetřeného chmele se blíží účinkům antibiotik“, pochlubil se doc. Pavel Čermák. Rozbor účinků některých látek izolovaných z chmele ukazuje na možnou přítomnost dosud neznámých látek s antibiotickými účinky. Na základě výsledků výzkumu byly podány návrhy na možné využití chmele jako potravinového doplňku využitelného při infekcích způsobených bakterií H. pylori. „Kromě již zmíněných látek s antibakteriálními vlastnostmi obsahuje chmel ještě řadu dalších látek s pozitivními účinky, například rostlinné estrogeny, látky s protirakovinným účinkem a antioxidanty“, říká Ing. Alexandr Mikyška z VÚPS. Výhodou navrhovaných potravinových doplňků je skutečnost, že chmel je používán v čerstvé podobě. Nedochází tedy ke ztrátám účinných látek sušením, ani k jejich naředění, jak se tomu děje například při vaření piva“, uzavírá Ing. Houška z VÚP.
text: tz – 30. 07. 2013, 13.58:20