Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Cyklistika: co je dobré vědět pro začátek

Cyklistika a zdravíilustrační foto: CRAFT - Funkční prádlo pro sport v teplém letním počasí a pro halové sporty. Skvěle odvádí pot, mírně chladí a udržuje pokožku v suchu.
Jízda na kole představuje jedinečnou formu aktivní relaxace. Jednou z největších výhod tohoto sportu je to, že s ježděním lze začít v jakémkoli věku. Cyklistika je vhodná i pro lidi, kteří již mají nějaké zdravotní problémy a potřebují si zlepšit svoji kondici a ochablé svaly. Šetří totiž takzvané velké klouby - zejména kolena a kyčle a je pro člověka hned po chůzi nejpřirozenějším pohybem. Jezdit na kole tedy mohou i lidé s nadváhou, protože pro ně není vhodné běhání, které škodí již zmíněným kloubům.

Pokud chcete na kole zhubnout, musíte tak jako u většiny sportů počítat s tím, že aktivita musí být delší. Tedy ideálně více než 45 minut alespoň třikrát v týdnu. Váš tep se musí pohybovat v hodnotách, při níž se spalují hlavně tuky a ne jen cukry. Pokud chcete mít přehled, jak na tom jste, kupte si měřič tepu, protože měření pohmatem není při jízdě opravdu možné. V opačném případě se řiďte podle jednoduchého pravidla. Abyste se pohybovali v takzvaném aerobním režimu, kdy se zjednodušeně řečeno hubne, musíte být zadýchaní, ale ještě byste měli zvládnout mluvit bez potíží. Taková aktivita pak musí trvat déle než půl hodiny v kuse.
Není dobré se přepínat. Jestliže někdo na kole začíná jezdit po delší době, měl by se při volbě zátěže řídit především vlastními pocity, tak aby jízda byla příjemná, nikoli však, aby cítil vyčerpání, únavu nebo dokonce bolest. Bolest je prostě třeba chápat jako upozornění, kterým tělo dává najevo, že něco není v pořádku.
Pokud chcete mít jistotu, že jízdu na kole zvládnete, zkonzultujte svůj stav s odborníkem. Najdete je především na tělovýchovných pracovištích, která jsou ve fakultních nemocnicích a některých dalších zdravotnických zařízeních. Jejich seznam, včetně toho, co nabízejí, lze najít na internetové stránce České společnosti tělovýchovného lékařství (www.cstl.cz).

ilustrační foto: CRAFT -  přední světový výrobce funkčního sportovního oblečení.Jak vybrat to správné kolo?
V první řadě je třeba si určit, jak a kde budete kolo používat a k čemu vám má kolo sloužit. V žádném případě nemůžeme doporučit kupovat si kolo v supermarketu. Jsou sice levná, ale z nekvalitních materiálů a komponentů. Vždy je lepší si pro kolo zajít do speciálního obchodu a investovat o pár tisíc víc. Jde o váš život a zdraví.
Druhy kol
·         Horská kola
jsou určena převážně do náročného terénu. Jsou vhodná pro sportovně založené cyklisty, kteří upřednostňují jízdu mimo cesty. Na těchto kolech se dá jezdit samozřejmě i po silnicích a cestách, ale svou konstrukcí a typem pneumatik jsou určena převážně do náročnějšího terénu. Kvalita a použití se odvíjí od ceny vybraného modelu, čím dražší tím lepší, kvalitnější – nepotřebuje tak častou údržbu.
·         Silniční kola
Kola vhodná pro cykloturistiku. Jsou určena především pro asfaltové a zpevněné cesty bez výmolů. Obdoba krosových kol, k jejichž výbavě ale často patří blatníky, nosiče a kompletní osvětlení. Díky tomuto vybavení je trekkingové kolo vhodné i jako dopravní prostředek.
·         Krosová kola (Trekkingová)
Kola určená jak do lehčího terénu, tak i na silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách, na zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze toto kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Krosová kola jsou v poslední době velmi populární a jsou přímo předurčena pro cykloturistiku.

Komfortní cyklistické sedlo (TCHIBO) s bezpečnostní odrazkou pro lepší viditelnost ve tmě.Zamyslet bychom se měli také nad výběrem sedla. Sedlo je jedním ze tří míst, kde je cyklista v přímém kontaktu s kolem. Zadek cyklisty musí čelit nárazům od terénu a zároveň udržet celou váhu těla, musí být tedy extrémně pohodlné. Nejprve je dobré si určit pro jaký typ cyklistiky si sedlo kupujete - rozlišujeme sedla pro horská kola, silniční kola a pak sedla komfortní.

Servis
Kvalitní kolo pro běžného uživatele stačí poslat do servisu jednou před sezonou, pokud již tak nebylo uděláno po sezoně. V servisu vám zkontrolují délku řetězu, zkontrolují brzdy a udělají revizi celého kola, nedostatky vám samozřejmě odstraní. U kol, která se používají k závodům a jejich uživatel je opravdový sportovec, je dobré kontrolovat namáhané součástky častěji.  

Důležité je také správné seřízení kola, respektive správného posedu v sedle. Docílíte tím efektivního přenosu vložené energie do výkonu, ale především předejdete bolesti zad a všech choulostivých partií, budete se prostě cítit pohodlně.Doporučuje se kolo dát do servisu na podzim, aby vám ho zakonzervovali, a bylo přichystáno pro první jarní dny. Na jaře totiž bývá v servisech nabito a oprava vašeho kola by trvala dlouho.

ilustrační foto: Kolo pro životServisní balíček na výlet
Na jakýkoliv cyklistický výlet je dobré mít v batůžku přichystanou duši, lepení na duši, pumpičku, drobné nářadí – imbusové klíče, nýtovač řetězu. Pro vícedenní výlety je dobré si přibalit také malé balení oleje.

Pitný režim a stravování
Ať už se chystáte na krátkou projížďku nebo na celodenní výlet na kole, je třeba přemýšlet nad jídelníčkem. Zde je několik užitečných rad:
·         Jezte pestrou stravu, všeho s mírou, nezapomeňte se vydatně nasnídat, vzít si dopolední i odpolední svačinu, oběd a lehkou večeři. Stravujte se zhruba ve tří hodinových intervalech.
·         Při tréninku jezte vždy s předstihem.
·         Mějte raději vždy o jednu energetickou tyčku v kapse víc.
·         Při vytrvalostním tréninku si dejte iontový nápoj, zatímco při krátkém postačí nápoj hypotonický.
·         Nezapomeňte, že byste v průběhu dne měli přijmout 2-3 litry tekutin.
·         Při tréninku nebo závodě piji pravidelně po menších dávkách tak, abyste neměl v jeho průběhu pocit sucha v ústech.

Jaké oblečení je vhodné pro cyklistiku?  Dámská cyklistická sukně s vnitřními cyklo boxerkami se sedlovkou EI 1 (CRAFT).
Výběr vhodného sportovního oblečení bychom neměli podcenit. Samozřejmě můžete jezdit na kole v kraťasech a bavlněném tričku, ale doporučit se to určitě nedá. Důležitá je funkčnost oblečení, což je speciálně pro cyklistiku velmi důležité. A pak také chceme při sportování dobře vypadat. Dnešní syntetické materiály umožňují tepelný komfort a zároveň minimalizují odpor mnoha vrstev tlustého oblečení bránící pohybu. Navíc dobře vypadají a jsou příjemné na tělo.

Začít bychom měli již u spodního prádla. Prvořadá je jeho schopnost odvádět pot od těla a pomáhat tak udržovat mikroklima přirozené tělesné termoregulace. Jinými slovy udržet propocené triko, které studí od těla. Při teplotách v letním období volíme cyklistický dres a krátké kalhoty „kraťasy“popř. ¾ kalhoty – „golfky“. Dresy na kolo mají na zádech zpravidla 3 kapsy, do kterých lze dát větrovku nebo pláštěnku, mobil, klíče nebo svačinku a nemusíte se tedy tahat s batůžkem nebo taškami na kolo. Důležitou věcí je tzv. „sedlo“ kalhot. Jedná se o odolné vyztužení kraťasů v oblasti pánve mezi nohami sportovce. Sedlo je antibakteriální, snižuje tření a otlačování sedacích kostí. Výrazně přispívá k pohodlí během výkonu.

Oblečení na chladnější části roku musí zamezit profouknutí, udržet teplo, nepromokat a co možná nejméně překážet při pohybu. Dnes je již běžné využívat tzv. membránových materiálů, které propouští pouze jedním směrem z důvodu odvodu potu, ale brání pronikání deště a profouknutí nepříjemným větrem.
Rozhodně doporučujeme nakupovat oblečení ve specializovaných prodejnách, kde odborná obsluha poradí, popř. hledat doporučení na stránkách výrobců. Vidina levně pořízené věci může být zbytečně vyhozenými penězi. Kvalitní vybavení vám poskytne mnohaletou službu ve chvílích odpočinku a relaxace.

ilustrační foto: Kolo pro životNezapomeňte na bezpečnost!
Statistiky hovoří jasně. U velkého procenta cyklistů mohla přilba zabránit úrazu nebo zachránit život. Kdyby ji ovšem měli na hlavě. Bez přilby se dnes už skutečně neobejdeme. Ostatně děti do patnácti let jsou ze zákona povinny mít přilbu při jízdě na kole nasazenou.

Při koupi je dobré vyzkoušet si helmy od různých výrobců, protože každý vyrábí trochu jiný vnitřní tvar přilby. Počítejte s tím, že přilbu budete mít na hlavě dlouhou dobu, takže každé místečko, které vás tlačí, může po delší jízdě přivodit nepříjemnou bolest hlavy. Zkuste nastavit upínací mechanismus, nasadit přilbu na hlavu a dotáhnout. Dobré je i potřepat hlavou. Ukáže se, jak přilba sedí.

„Vidět a být viděn“ - bezpečnost při jízdě na kole je velmi důležitá, a tak výrobci doplňují své výrobky reflexními prvky, jako jsou reflexní paspule, proužky, loga apod. Dnes je již možné těchto prvků použít jako doplněk designu, který neruší, ale je velice funkční při silničním provozu. Velký důraz je v tomto ohledu kladen zejména na dětské vybavení.

Jízda na kole patří v České republice mezi nejoblíbenější způsoby zlepšování fyzické kondice. Zároveň je nejrozšířenější sportovní aktivitou ve volném čase.  Průzkum společnosti Unilever uvádí, že celých 66 % respondentů ve věku 35 – 44 let označilo cyklistiku za oblíbený druh pohybu. V České republice se jen za rok 2007 prodalo 250.000 cyklistických kol! Na kole jezdí aktivně dva miliony lidí. Výhodou je to, že nemusíte hledat tělocvičnu ani soupeře a sportovat můžete společně s přáteli nebo s celou rodinou. Jediné, co vám může zkomplikovat život, je počasí. I když opravdu zatvrzelí příznivci tohoto sportu jezdí i na sněhu. To už ale vyžaduje nejen dobrou techniku, zkušenost i kondici, ale také perfektní vybavení.

Největší a nejoblíbenější seriál závodů horských kol – Kolo pro život odstartuje letos v dubnu svůj již jubilejní 10. ročník. Jde o unikátní projekt, který je určen všem milovníkům cyklistiky bez rozdílu věku, výkonnosti a zkušeností v sedle. Profesionálně zorganizovaných závodů v krásném prostředí se může zúčastnit opravdu každý, stačí si jen zvolit správnou kategorii a trasu. Seriál nabízí v letošním roce celkem 15 závodů, které se jedou od dubna do října na nejrůznějších místech České republiky. Pokud si tedy chcete vyzkoušet jaké to je zúčastnit se „opravdového“ cyklistického závodu nebo hledáte zajímavý tip na aktivně strávený víkend pro celou rodinu, pak je Kolo pro život určeno právě Vám! Pokud se chcete dozvědět více o jednotlivých závodech, hledejte informace na www.kolopro.cz. Na těchto webových stránkách se můžete zároveň i registrovat.

 

16. 04. 2009, 19.31:58

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist