Do pohody po sportovním úrazu
Různě závažná poranění a úrazy doprovázejí běžný život, rekreační i profesionální sport. Jistě si vzpomene každý na natažené lýtko, bolavé koleno nebo výron kotníku po nešťastném pohybu při sportování. Při nich se pravidelně dostaví otok, zánět a bolest.
Mnozí rekreanti možná pár dní klidu a nemotorného pohybu snesou, ale co profesionální sportovci, tanečníci nebo trenéři ve fitness, kteří po takovém úrazu musí přerušit tréninky, lekce se svými klienty či vrcholové výkony?
„Existuje řešení v podobě terapie enzymy. Včasné podávání léků tzv. systémové enzymoterapie v těchto případech výrazně urychluje vstřebávání otoku, krevních výronů a podlitin, ústup zánětlivých změn a tím i bolesti. Zkracuje se tak výrazně doba hojení, pracovní neschopnost a výpadek z tréninku,“ vysvětluje MUDr. Dalibor Pastucha, sportovní lékař z Olomouce.
Proč právě enzymy?
Vysoká tělesná námaha při náročných sportovních výkonech anebo u nedostatečně trénovaného rekreačního sportovce vede často k přetěžování šlach a svalů a k mikrotraumatům pohybového aparátu. Léky systémové enzymoterapie zde urychlují regeneraci organizmu. Zlepšují prokrvení svalů a využití kyslíku ve tkáních a usnadňují odbourávání nežádoucích metabolitů. Při preventivním podávání snižují léky závažnost případných poškození a zlepšují jejich hojení. Nikoliv náhodou se například enzymový lék Wobenzym stal standardní preventivní i léčebnou součástí zdravotní péče mnoha sportovců. Netrénovaným jedincům pak pomáhá zvládnout následky zvýšené zátěže.
Účinky enzymoterapie prokázaly studie
Účinnost léků systémové enzymoterapie byla ověřena v desítkách klinických studií. Řada z nich se týkala onemocnění a zdravotních problémů přímo či nepřímo souvisejících se sportováním. Výsledky studie ukázaly, že při užívání Wobenzymu byl výpadek z tréninku průměrně zkrácen o více než 40 procent. Pracovní neschopnost se zkrátila dokonce o 61 procent.
Na co si dávat pozor
Existují stovky různých sportovních úrazů, ale jsou části těla, které jsou k poškození náchylnější než jiné. Uvádíme čtyři nejčastější úrazy, na které byste si měli dávat během letních sportů nejvíce pozor.
Poraněné koleno
Nejvíce zranění způsobených při sportovních aktivitách má co dočinění s koleny. Může se jednat o poranění menisků, zkřížených vazů, chrupavek atd.
Vykloubené rameno
Okolo 20 % všech sportovních úrazů nějakým způsobem (natažení, dislokace) postihuje rameno. Důvodem je jeho „nestabilní" konstrukce, a také to, že se na něj upíná přibližně 17 svalů. Abyste svá ramena uchránili před zraněním, vždy je pořádně rozcvičte a rovněž věnujte nějaký čas jejich posilování.
Výrony kotníku
K výronu kotníku dochází běžně při sportech vyžadujících běhání, skákání a rychlé změny pohybu. Projevují se náhlou bolestí, otokem a v těžších případech krevním výronem.
Natažení svalu
Pokud jsou svaly unavené, nedostatečně zahřáté a rozcvičené, hrozí riziko jejich natažení. Vzniknout může také provedením prudkého a neobvyklého pohybu. Nejpostiženějšími bývají svaly v oblasti nohou (hamstringy, lýtka).
Ve všech těchto případech může výrazně urychlit hojení podávání léků systémové enzymoterapie, z nichž nejznámější je Wobenzym. Nejlepšího účinku dosáhnete, jestliže ho začnete užívat co nejdříve po vzniku úrazu.
27. 05. 2014, 11.12:09