Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

FISAF FITNESS soutěž

Nová soutěž na obzoru
Právě v době, kdy pomalu vrcholí letošní ročník Soutěžního Aerobic Master Class, připravuje Český svaz aerobiku vyslání jednoho českého týmu do zcela nové soutěže, která se koná, stejně jako mistrovství ve sportovním aerobiku, v rámci FISAF. FISAF FITNESS soutěž, jejíž první MS se letos bude konat ve Francii při ME ve sportovním aerobiku, není určena pro vrcholové sportovce, ale amatéry - fandy do aerobiku a jeho forem, kteří chtějí srovnat své síly se stejně zapálenými kolegy. Ale podívejme se na celou věc od začátku.

Pojetí fitness
Český svaz aerobiku je členem Mezinárodní organizace sportu, aerobiku a fitness. A právě ta část "fitness", jak říká dr. Jitka Polášková, se nyní dost zdůrazňuje. Pochopitelně je klasický aerobic stále v popředí zájmu, ale k němu jsou již přiřazovány i příbuzná odvětví tak, aby jeho provozování vedlo k opravdu celkovému zlepšení kondice. Vše to začalo v Austrálii. Austrálie je silným členem výše zmíněné organizace, protože aerobic jako takový tam má velmi dlouhou tradici. Výhodou pro další členy tím pádem je, že se mohou poučit z tamního vývoje (australského) a tím získávají v podstatě náskok nebo aspoň možnost k vyrovnání své pozice. Právě v Austrálii teď opadá zájem pouze o "úzký aerobic" - cvičení na hudbu tanečního charakteru, které zajišťuje zlepšování kondice po mnoha stránkách, ale kde chybí formování postavy. Klasický aerobic zůstává tedy jen částí širokého odvětví, kterému se říká fitness.

Kouzlo amatérských soutěží
Samotná FISAF FITNESS soutěž je určena pro všechny, kteří nechtějí dělat vrcholový sport, ale zároveň jsou na tom po stránce kondiční i pohybové velmi dobře. Tato soutěž, jak říká dr. Jitka Polášková, by měla vyplnit mezeru mezi divákem a nedostupným výkonem závodníků ve sportovním aerobiku. Ve většině členských zemí FISAF pochopitelně už mají delší čas soutěže nižšího charakteru - jako je u nás SAMC nebo B soutěže pro juniory. Dr. Jitka Polášková uvádí několik případů. V Jihoafrické republice jim říkají amatérské soutěže. Něco podobného platí i o Austrálii, kde amatérská soutěž je pro ně soutěž cvičenců - lidí co chodí cvičit, ale nepůsobí jako instruktoři nebo registrovaní závodníci. V Maroku, kde aerobic nemá žádnou tradici a svou podobu si teprve hledá (členem FISAF jsou dva roky), proběhl nedávno festival amatérských soutěží a rovněž tam měly týmy veliký úspěch. Všude se tedy potvrzuje to, co ostatně podle dr. Jitky Poláškové tvrdil dávno i Mgr. Rudolf Šimek (ASPV), který má v tomto oboru obrovské zkušenosti, že divák se rád ztotožňuje s něčím, co vidí. Je rád, když si může říct: "tohle kdybych cvičil, tak bych to dělal taky takhle". Jakmile se dívá na něco, co je příliš vzdálené a nedostupné jeho možnostem, ztrácí to pro něho atraktivitu. Proto je u nás Soutěžní Aerobic Master Class tak populární, je odrazem toho, co děláme každý den v tělocvičnách. "Navíc u nás tradice cvičení na hudbu začíná již u Sokola a její kořeny vedou přes rytmickou gymnastiku, slety a spartakiády.... Vše je to uloženo v podvědomí a zůstává v genech národa. Je tedy na co navazovat" připomíná dr. Jitka Polášková.

FISAF FITNESS soutěž
Ve Francii vypracovali pro tuto soutěž mezinárodní pravidla a protože se právě letos koná ME sportovního aerobiku ve Francii, tak v rámci toho zařazují první MS FISAF FITNESS soutěže. Jedná se o soutěže týmů, nikoliv jednotlivců. Každý tým má pět až osm členů (mohou být libovolně namícháni ženy a muži). Zvláštností je, že je to zatím soutěž pouze pro dospělé, tedy od sedmnácti let výš. "A to je právě dobře", vypráví nadšeně dr. Jitka Polášková a vysvětluje: "pro děti a mládež je u nás vypracovaný velmi dobrý systém soutěží, ale pro ty nadšence, kteří cvičením žijí, dělají si například různá školení, tak pro ně už tolik šancí není. Na master class si mohou připadat, že jsou jen jako doplněk po dětech. Právě letos jsem cítila, že tato věková kategorie byla hodně slabá". FISAF FITNESS soutěž má tři kategorie. Ve všech trvá skladba přibližně dvě minuty plus minus pět sekund. Pravidla v tomto případě omezují obtížnost! Je to proto, aby to časem nesklouzlo do další kategorie výkonnostního sportovního aerobiku. Těžiště skladeb je v aerobním efektu - rychlé tempo, choreografie složená z prvků, které jsou běžné v lekci aerobiku. Musí být ovšem chytře sestavené, aby to bylo hezké. Větší počet cvičících dává možnost pro vytváření choreografických obrazců.

Aerobní týmy
První kategorií jsou aerobní týmy. Choreografie je složená z low a high impact kroků, přechodů, ale i kliků. "Kliky jsou ovšem jenom na obou rukou. Co se týká flexibility, objevuje se statická na zemi, např. čelný rozštěp na zádech. Statická a dynamická síla tu ale není v takové míře - nejsou pády do kliků, skoky jsou vždycky z odrazu obou nohou na obě nohy" vybírá z pravidel dr. Jitka Polášková. Hudba má sto čtyřicet až sto padesát BPM.

Stepy
Další kategorií jsou stepy, to je již přece jen hodně odlišné od toho, co jsme zvyklí vídat na nejrůznějších soutěžích. "Minimálně dvakrát třikrát během skladby vezmou soutěžící stepy do rukou a přemístí je do jiného choreografického útvaru (kruhy, diagonály)," komentuje své zážitky z Francie, kde v březnu proběhlo národní mistrovství, dr. Jitka Polášková. U této kategorie je hudba v tempu sto třicet BPM.

Funk
Poslední kategorií je funk. Samozřejmě taneční styl. Cvičení pomalejší než brazilský aerobic (sto sto deset BPM). Jedná se o hodně specifický pohyb náročný na koordinaci. "Právě ta koordinace má bezvadný transfer do běžného života. Skladby byly pohledné, ohromně atraktivní. Byl to takový symbol současného mladého sportovního světa. Ve Franci v rámci soutěže probíhala rovněž světová výstava fitness a bodyforming a kongres na čtyřech pódiích. Říkám to proto, že funk byl právě jednou z hlavních forem. Byl ovšem takový odlehčený, s dobrou choreografií, aerobními prvky - přechody a nápaditým oblečením. Francie má ale na rozdíl od nás hodně obyvatel tmavé pleti, ti mají vztah právě k funku" uzavírá své vyprávění dr. Jitka Polášková.

Závěrem
Český svaz aerobiku se chystá vyslat na MS jeden aerobní tým. Ostatní kategorie zatím zastoupeny nebudou. Pro veřejnost by měly být k vidění některé týmy na republikovém kole Soutěžního aerobic master class v květnu v Praze. Pokud máte zájem o bližší informace, obraťte se přímo na Český svaz aerobiku.

Upozornění:
Pozor na záměnu FISAF FITNESS soutěž a tradiční FITNESS soutěž. Pojetí obou soutěží je naprosto odlišné!

 

text: MM/za poskytnuté informace redakce děkuje paní dr. Jitce Poláškové - prezidentce Českého svazu aerobiku – 06. 03. 1999, 17.06:17

Přečtěte si také

Fotogalerie: FISAF FITNESS 2000

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist