Homolka prošlapává cestu k efektivnějšímu screeningu rakoviny děložního čípku
Screening rakoviny děložního čípku v České republice není dostatečně efektivní, upozorňují gynekologové Nemocnice Na Homolce. Ročně se v naší zemi diagnostikuje kolem tisíce těchto nádorů a téměř 400 žen na toto onemocnění každý rok zemře. Na sto tisíc žen u nás připadá devatenáct až dvacet nově odhalených onemocnění za rok. To je vysoká incidence ve srovnání s vyspělými zeměmi, které se dostávají pod deset nových případů na sto tisíc žen. Tato statistika nás řadí až na 13. místo v EU.
Gynekologie Na Homolce už před rokem zavedla do své praxe nové laboratorní testy a nový postup v záchytu a sledování rizikových pacientek, který je spolehlivější než dosavadní celorepublikově zavedená praxe. Metoda odběru cytologie na sklíčko, používaná už padesát let, má totiž jeden závažný nedostatek – spolehlivost, že se případné patologické změny buněk odhalí, je jen 60 až 80 procent.
„My spolupracujeme s Bioptickou laboratoří v Plzni, která poskytuje spektrum spolehlivějších laboratorních testů. Jsou to za prvé cytologický rozbor spolehlivější metodou LBC, za druhé testy na přítomnost virů HPV a jejich specifikaci a za třetí molekulárně-genetický test schopnosti buněk zajistit ochranu před vznikem zhoubného nádoru děložního čípku, tedy test ‚protinádorové brzdy‘, jak to obrazně nazývám. Díky spolehlivějším výsledkům můžeme prodloužit interval sledování u těch klientek, které mají testy negativní, více se věnovat těm rizikovějším a s vysokou pravděpodobností vytipovat ty, které jsou v ohrožení. Těm pak zajistíme tu nejlepší odbornou pomoc,“ říká MUDr. Petr Popelka, primář Gynekologického oddělení Nemocnice Na Homolce.
23. 10. 2015, 13.58:10