Invazivní meningokokové onemocnění
V roce 2007 bylo v České republice evidováno 85 případů invazivního meningokokového onemocnění, úmrtím nemocného skončilo 10 z nich. I v letošním roce jsou již hlášeny nové případy onemocnění meningokokem. Nejvíce ohroženými skupinami jsou malé děti od 3 do 6 let a dospívající mládež ve věku 15 až 19 let. V českých podmínkách se vyskytuje převážně invazivní meningokokové onemocnění séroskupiny B a C. Pro očkování proti meningokokům séroskupiny B není použitelná vakcína pro Českou republiku. Příznivé je, že alespoň proti séroskupině C, která se z dlouhodobého hlediska vyskytuje asi v polovině případů invazivního meningokového onemocnění, existuje účinné očkování, které zaručuje dlouhodobou ochranu a zmenšuje počet nosičů bakterie v populaci.
„Invazivní meningokové onemocnění je i v současné době medicínského pokroku jedním z nejzávažnějších infekčních onemocnění s vysokou úmrtností na celém světě. Meningokok dokáže svou oběť na životě ohrozit během několika málo hodin,“ dodává MUDr. Pavla Křížová, vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze. Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že jeho časná stadia se dají diagnostikovat velmi obtížně, protože se podobají běžnému nachlazení. Po těchto příznacích může následovat rychlý nástup ospalosti, zmatenosti, ztuhlosti šíje, vyrážka, poruchy vědomí, křeče. Protože se bakterie šíří do ostatních částí těla pomocí krevního oběhu, mohou být zánětem postiženy i další orgány, například oči, srdce, plíce, nadledvinky. Jakékoliv onemocnění invazivním meningokokem je život ohrožující a vždy má následky, které mohou zahrnovat ztrátu sluchu, slepotu, epilepsii, trvalé poškození mozku, amputaci končetin a podobně. Prognózu pacientů může zlepšit včasná klinická diagnostika, která spočívá zejména na lékařích první linie, a okamžitá neodkladná léčba. Většina pacientů potřebuje rozsáhlou intenzívní až resuscitační péči.
Invazivní meningokokové onemocnění je kapénkovou nákazou, která se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének slin například při kašli a kýchání. Mezi další způsoby přenosu patří přímý kontakt s nakaženou osobou, například líbání. Přenašečem meningokoka může být až 10 až 12 procent populace, která jeho bakterii nosí v horních cestách dýchacích, aniž by jim způsobila jakékoliv komplikace. Jedním z rizikových faktorů pro získání meningokokové infekce je pobyt ve velkém kolektivu, střídání kolektivu např. při sportovních aktivitách a pobyt v uzavřeném prostoru, kde jsou příznivé podmínky pro možné šíření této nákazy od náhodného bacilonosiče (předškolní a školní zařízení, diskotéky, letní tábory apod.). V poslední době jsou ve zvýšené míře hlášeny případy invazivního meningokokového onemocnění v mateřských školkách. K nastartování onemocnění může přispět celková psychická či fyzická únava mladého organismu. Také rodiče kuřáci svým kouřením cigaret zvyšují riziko nákazy u svých dětí, protože meningokokové bakterie se lépe zachycují na dětské ústní a nosní sliznice poškozené kouřem z cigaret.
Účinnou ochranou proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C je očkování. Očkovat se mohou děti od 2 měsíců, adolescenti i dospělí. Konjugovaná vakcína zaručí dlouholetou ochranu. Vzhledem k závažnosti nákazy, zařadilo celkem 12 evropských zemí očkování proti meningokokovému onemocnění skupiny C mezi základní očkování u dětí a studentů ve věku 15-19 let. Očkování přispívá ke snižování počtu onemocnění, ale i ke snižování počtu bacilonosičů v populaci. Očkovací vakcína proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C se pohybuje v cenovém rozmezí od 750 Kč do 900 Kč. Některé zdravotní pojišťovny v ČR na očkování proti invazivnímu meningokokovému onemocnění séroskupiny C přispívají. Například Všeobecná zdravotní pojišťovna částkou až 300 Kč. U dalších pojišťoven jsou poskytovány příspěvky na vakcíny v rámci preventivních programů pro děti a mládež. Lidé, kteří plánují cestu do zemí s vysokým endemickým výskytem invazivního meningokového onemocnění, by se měli nechat na očkovat. Podrobné informace jsou k dispozici na webových stránkách Světové zdravotnické organizace (WHO).
22. 04. 2008, 17.27:23