Jak bojovat proti civilizačním chorobám? Jezte zdravá jídla s vlákninou!
Co je kukuřičný škrob? A jaký má vliv na lidský organismus? Pojďme se podívat, jak vlastně v našem těle funguje.
Vláknina pro zdraví
Vláknina je souhrnné označení pro rostlinné polysacharidy, které jsou rezistentní k natrávení enzymy v trávicím traktu. Dostatek vlákniny je výborný jako prevence řady civilizačních onemocnění.
Vláknina má tak složitou strukturu, že lidský organismu nemá šanci ji rozštěpit, je proto pro člověka téměř neenergetická. Rozštěpit ji umí jen býložravci se čtyřmi žaludky a speciální mikroflórou.
Vláknina má však v lidském organismu významnou roli nejen co se týká diet. Při její konzumaci vzniká mechanický sytící efekt, kdy vláknina nabobtná a zaplní trávicí trakt, čímž vzniká pocit nasycení. Navíc, protože se vláknina netráví, tak očišťuje stěnu střev. Má tudíž zdravotně preventivní účinek, který je umocněn ještě tím, že do sebe dokáže nachytat toxické zplodiny, jenž vznikají při špatném trávení některých živin. Dokonce vláknina za určitých podmínek zlepšuje i vyprazdňování.
Důležitý je však současný dostatečný příjem tekutin. Jinak může vyšší příjem vlákniny přivodit naopak zácpu. Poslední dobou se konzumace vlákniny uvádí v souvislosti s možným snižováním cholesterolu v krvi. Co se týká množství, měl by člověk přijmout cca 40 gramů za den. Pokud se to nepodaří z běžné stravy (zelenina, ovoce, cereální výrobky), je možné vlákninu dokoupit.
Co je toHi-maize - vláknina?
Hi-maize je unikátní přírodní zdroj vlákniny známý jako rezistentní kukuřičný škrob. Tato přírodní speciální forma dietní vlákniny pomáhá udržovat střeva ve zdravém funkčním stavu a udržovat stabilnější hladinu cukru v krvi. Pokud se Hi-maize™ použije jako přísada do chleba, sušenek, těstovin či cereálií, zvýší se jejich obsah vlákniny, aniž by tyto potraviny chuťově utrpěly. Nahrazením části mouky rezistentním škrobem redukujeme obsah stravitelného škrobu, a tím i obsah glukózy, která je po rozložení škrobů absorbována do krve. Potraviny s vysokým obsahem snadno stravitelného škrobu, například bílý chléb, rychle uvolňují glukózu z tenkého střeva do krve. To způsobuje její prudký vzestup v krvi, který je vzápětí následován rychlým poklesem. Potraviny, obsahující vlákninu nebo rezistentní škrob, způsobují pomalejší nárůst glukózy v krvi, a tak udržují její stabilnější hladinu.
Tip Aerobic.cz:
V České republice je možné Hi-maize najít v nabídce společnosti REJ s. r. o., která dodává výrobky odpovídající zásadám správného a zdravého stravování. Tato společnost přidává Hi-maizepro zvýšení výživové hodnoty i do svých dalších produktů. Na správnou skladbu a prospěšnost výrobků pro organismus dohlíží mimo jiné i přední český odborník na zdravou stravu Petr Havlíček.
Účinnost Hi-maize potvrzuje Evropská unie
Regulace nutričních a zdravotních tvrzení je v rámci EU řešena dle Regulation (EC) No 1924/2006. Nutriční tvrzení, například obsahuje vlákninu, nebo obsahuje vitamín C, jsou již dlouho přehledně upravena tak, aby ochránila spotřebitele před klamavými tvrzeními ohledně účinnosti a prospěšnosti látek v potravinách, které s oblibou používají všechny druhy reklam. Pro potraviny ale i pro potravinové doplňky, které spadají dle legislativy EU pod potraviny, jsou klíčová zdravotní tvrzení.Členské státy Evropské unie již zaslaly organizaci EFSA (Evropský úřad pro bezpečnost potravin) více než 44 tisíc žádostí o posouzení oprávněnosti zdravotního tvrzení na svých výrobcích. Pro velkou část tvrzní vydala EFSA negativní stanovisko. Mezi těmi tvrzeními, kterým EFSA vydala pozitivní stanovisko, bylo i potvrzení, že Hi-Maize obsažené v jídle opravdu přispívá k omezení nárůstu hladiny cukru v krvi.
Nejčteněšjí články v rubrice Zdraví:
- Denisa Barešová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Tamara Jiříková: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Mili Pilátová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Hana Dvorská, známá česká kaskadérka a instruktorka boot campu: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Fakta a mýty o používání tamponu
- Daniel Müller: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Veronika Buriš Vrzbová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Tereza Cihlářová: Moje tipy pro zdraví a pohodu
- Poruchy pigmentace kůže
- Michal Šubr: Moje tipy pro zdraví a pohodu
31. 10. 2012, 16.40:01