Jak na plísně v domě či bytě
Na světě existuje 120 000 různých druhů plísní. V našich domovech, především ve vlhčích místnostech, jako jsou koupelny, kuchyně, sklepy nebo bazény se jich může usídlit až na dvě stě různých druhů. Nahromaděné plísně v domě mohou mít nebezpečné vedlejší účinky, a proto je nejlepší vymýtit každý náznak přítomnosti těchto nechtěných obyvatel dříve, než bude příliš pozdě. Řešením jsou účinné čističe a také režimová opatření neboli změna návyků.
Plísně jsou mikroskopické vláknité houby, které tvoří povlaky v nejrůznějším prostředí. Jsou součástí živé přírody miliony let. I když některé druhy plísní člověk výjimečně využil ke svému prospěchu, obecně platí, že zvýšený výskyt plísní v životním prostředí člověku škodí, zvlášť pokud se vyskytují v bytech a domech.
Plísně uvolňují výtrusy (spory), které začnou v interiéru růst, jakmile ulpí na vhodném povrchu, nejčastěji v koupelně – např. na sprchovém závěsu, silikonech či ve spárách obkladů. Spory plísně kontaminují povrch či předmět, ze spory vyklíčí vlákno, které se rozrůstá. Povlaky plísní mají různou barvu podle druhu plísně - od bílé, žluté přes zelenou až po černou. Až po zbarvení je okem viditelná.Spory plísní najdeme všude – v prachu, v odpadkových koších i ve vzduchu.
Plísně ke svému růstu nepotřebují světlo, vyhovuje jim vlhko a jsou nenáročné na živiny. Pokud dovolíte, aby se vám doma množily plísně, dočkáte se nevzhledných skvrn, nepříjemného zápachu a vystavujete se nepříznivým vlivům na zdraví.
"Neustálý kontakt s plísněmi a jejich výtrusy může u citlivějších lidí způsobit rozvinutí alergie. Prvními příznaky jsou rýma, kýchání, zarudnutí očí a kožní vyrážky. Při trvalejším podráždění sliznic nosu, hrdla a průdušek se může objevit i průduškové astma a také závažné záněty dolních dýchacích cest. Plísně jsou tedy velmi nebezpečné pro astmatiky a alergiky, ale i u zdravých osob mohou způsobit bolesti hlavy, záněty spojivek, ekzémy a další zdravotní obtíže," vysvětluje MUDr. Kateřina Bičíková, plicní a internílékařka, Program H Plus.
- Pro účinný boj s plísněmi a celkovou dezinfekci je určen nový Bref proti plísni s recepturou na bázi chlorového bělidla. Koupíte ho v praktické lahvi s rozprašovačem. Při pravidelném používání na vlhkých místech v domě dokáže ochránit stavební materiály, jako jsou dřevo, tapety či těsnicí hmoty v koupelně. Nejvíce ale oceníte jeho ochranu před zdravotními komplikacemi vašich blízkých.
Plísním se dá předcházet, a to nejen pravidelnou aplikací účinného čističe. Na trhu jsou takové stavební materiály, které zabraňují vznik plísní, a tak alespoň v koupelně zajistíte, aby vaše spáry a silikonové spoje byly déle v dobré kondici. Použijte například Ceresit Microprotect, spárovací hmoty a silikony, které zabraňují usazování plísňových spor ve spárách, zabraňují růstu a šíření plísní.
Přemíry vzdušné vlhkosti v domě či bytě vás zbaví účinné odvlhčovače. Například Ceresit STOP VLHKOSTI AERO 360o, který pohlcuje nadměrnou vlhkost pomocí speciální absorpční tablety a sráží ji v tekutinu.
20. 11. 2014, 21.23:09