Jak prát prádlo chytře a úsporně
Prací prostředky za poslední dobu prošly velkým vývojem a díky významným inovacím můžeme vybírat mezi prášky, gely, kapslemi či tabletami. V takto široké nabídce je mnohdy obtížné se orientovat. Kromě toho na trhu existují různé velikosti balení s odlišným dávkováním, takže tradiční způsob porovnávání velikosti a ceny pracího prášku za kilogram, litr či kus je již zastaralý a nevyhovující.
- Jedinou objektivní metodou pro porovnání ceny pracích prostředků je prací dávka. Pokud ji budete při výběru pracích prostředků zohledňovat, výrazně ušetříte.
„Prací dávka je stanovená jako množství pracího prostředku potřebného na vyprání standardního množství středně znečištěného prádla, a to při praní ve středně tvrdé vodě v průměrně velké pračce o velikosti bubnu pro 4,5 kg prádla. Mnoho z nás však prací dávky nesleduje, a posuzuje tak velikost a cenu balení nesprávným způsobem,“ říká Hana Novotná, mluvčí iniciativy "Pereme chytře" Českého sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), která má za cíl změnit nákupní zvyklosti spotřebitelů při výběru pracích prostředků. Toto tvrzení potvrzuje i průzkum, který ČSZV realizovalo v České republice prostřednictvím aplikace Instant Research agentury IPSOS.
Až příště půjdete nakupovat prací prostředek, nenechte se na první pohled zmást velikostí pracího prostředku a sledujte ikonu s počtem pracích dávek na obalu. Kromě toho hledejte na regálu také cenu za jednu prací dávku, můžete tak uspořit nemalé peníze. To potvrzuje i Libor Dupal, předseda Sdružení českých spotřebitelů: „Zatím prací dávku na regálech uvádí jen několik obchodníků, věříme však, že i díky kampani "Pereme chytře" budou obchodníci na situaci na trhu reagovat a cenu za prací dávku uvádět. Spotřebitelé tak ušetří nemalé peníze.“
Více informací naleznou zájemci na webové stránce www.peremechytre.cz.
08. 03. 2014, 20.01:43