Jak si správně přát ohledně novoročních předsevzetí. Radí říká Klára Gajdušková, psycholog z Polikliniky na Národní v Praze.
„Novoroční předsevzetí mají svou logiku. Člověk s koncem roku vyhodnocuje, jaký daný rok byl a co by chtěl nebo mohl dělat jinak – aby byl zdravější, spokojenější, úspěšnější atp. Začátek roku tedy vnímáme jako symbol pro nový začátek,“ říká Klára Gajdušková, psycholog z Polikliniky na Národní a dodává, že pokud změnu opravdu chcete, není důvod ji odkládat. Jako motivace prý může pomoci, když si představíte, co změna vašeho chování udělá: Jak se budete cítit, když budete 2−3krát týdně chodit cvičit? Co si pořídíte za peníze ušetřené za cigarety nebo alkohol…
Nefungují ani přání, která formulujete příliš obecně, ani příliš mnoho vysokých cílů. Jeden naprosto stačí. Pravdou je, že podle různých průzkumů ze světa nesplní svá novoroční předsevzetí většina lidí. Za příčinu svého neúspěchu zpravila považují nerealistické cíle či to, že na jejich plnění prostě zapomněli. Motivace přichází se správně formulovaným přáním. Na chvíli se zastavte a představte si, co opravdu chcete, co byste rádi změnili nebo co by vás udělalo šťastným. „Přemýšlejte o tom velmi pečlivě, protože pouze pokud pořádně víte, co chcete, můžete si za tím jít,“ říká psycholožka a upřesňuje: „Jakmile to zjistíte, dokážete stanovit dílčí kroky, které povedou ke splnění cíle a budou snadno měřitelné. Díky tomu dokážete průběžně dosahovat menších úspěchů, což opět vaši motivaci pouze zvýší.“
Motivaci je totiž důležité si nejen připomínat, ale také snažit se ji zvyšovat. Pokud si dokážete představit všechny přínosy, které vytoužené změna přinese, snadněji půjdete za svým cílem. Například pokud chcete shodit dvě kila každý měsíc, jako zvýšená motivace by mohlo fungovat to, že si před létem koupíte nový šatník. Nebo že za peníze, které jste ušetřili za cigarety, protože jste přestali kouřit, pojedete na dovolenou. Může to být cokoliv, co zvýší vaši motivaci předsevzetí dodržet.
Dodržet, co jste si předsevzali, nemusí být snadné. Proto je potřeba se za to pochválit. Můžete si každý den udělat malou rekapitulaci toho, jak si vedete. A pokud jste se svým výkonem spokojeni, pochvalte sami sebe a třeba si i dopřejte malou odměnu.
Chybovat je lidské. Neznamená to, že když jste svůj slib porušili, že je všechno pasé.
Patero psychologa Kláry Gajduškové
1. Změňte slovník. Měl bych, nemůžu, musím, to nejde apod. nahraďte slovem chci.
2. Buďte konkrétní. „Začnu chodit do divadla“ nemá jasné zadání. Oproti tomu „Každý měsíc zhlédnu jedno představení“ je neoddiskutovatelné.
3. Myslete reálně. „Do léta zhubnu 15 kilo“ je cíl ztracený v dálce. Zatímco „Každý měsíc zhubnu tři kila“ zní velmi dosažitelně.
4. Zvykejte si. Postupné budování nových návyků je lepší varianta, než razantně změnit dennodenní zvyklosti.
5. Odměňujte se. Buďte na sebe hrdí a každý den, nebo dokonce každou situaci, kdy jdete za svým cílem, se odměňte. Může jít o dobré jídlo, zážitek, dovolit si chvilku se zastavit…
01. 01. 2019, 19.05:17