Kineziologie – záhada nebo součást běžného života?
Na téma rehabilitace a kineziologie si v rámci pozvání na veletrh Wellness Balnea povídáme s Karlem Pelikánem, Dis.
Stres, napětí, rychlost dnešní doby. Ať chceme nebo ne, jsou našimi každodenními průvodci. Kineziologie tvrdí, že to nemusí být pravda. Jak je to možné? Co to vlastně je – kineziologie?
Ano, stres, napětí, rychlost, špatná životospráva… K tomu sedavé zaměstnání a hlavně nedostatek zdravého a přirozeného pohybu, který je tak důležitý pro náš organismus, to vše přináší do našeho života spoustu problémů. Důsledkem jsou deprese, nesprávné držení těla, potíže s pohybovou soustavou. Kineziologie je jedna z nejpoužívanějších vyšetřovacích metod těchto problémů.
Odkdy se tato metoda začala používat v České republice? A jak je to s její popularitou v současné době?
V České republice se začala používat asi ve 40. letech 20. století. A v současné době je její popularita velmi vysoká.
Existuje více druhů kineziologie? Jaký je jejich princip?
Rozlišujeme dva druhy kineziologie. Prvním je psychologická kineziologie, která pomáhá klientovi k odstranění příslušného bloku, aby byl schopen používat celý potenciál svého mozku. Pomocí této metody můžeme velmi lehce určit příčinu stresu, odstranit strach nebo bolest ze vzpomínky na danou situaci.
Klinická kineziologie spočívá ve vyšetření celkové pohybové soustavy a nacházením příslušných potíží. Kineziologa by měl určitě navštívit každý, kdo má problémy s pohybovou soustavou, protože podle tohoto vyšetření vám kineziolog stanoví terapii „šitou na míru“.
Jak najít toho pravého kineziologa? Je třeba, aby tito lidé byli nějak podobně naladěni, nebo to nemá na terapie vliv?
Podle mého názoru je nejdůležitější si s dotyčným kineziologem hned na začátku popovídat o tom, co terapie bude obnášet a jak vám to pomůže. Samozřejmostí je jeho patřičné vzdělání, dlouholetá praxe a individuální přístup.
Jak spolu souvisejí pojmy kineziologie, rehabilitace, psychoterapie a relaxace?
Kineziologie je počáteční vyšetření pohybové soustavy. Poté následuje rehabilitace, která se odvíjí od výsledku kineziologického rozboru. Psychoterapie souvisí s průběhem celého léčení, protože pacient se musí cítit dobře jak psychicky, tak fyzicky. Relaxace je odpočinek těla a zároveň uklidnění psychického stavu.
Mnozí mají výraz „rehabilitace“ zafixován jako pomoc například po operaci nebo úrazu. Je to tak, nebo se pod tímto slovem skrývá jiný význam? Jaký je rozdíl mezi masérem a rehabilitačním pracovníkem?
Rehabilitace neznamená jenom pomoc po operaci nebo úrazu, nýbrž také cvičení celé pohybové soustavy a prevenci vzniku špatných stereotypů – chůze, stoje či držení těla. Základní rozdíl je ten, že fyzioterapeut má tří až pětiletou školu, kde více než polovinu času absolvuje praktickou výuku, kdežto na maséra stačí absolvovat roční kurz.
Poradíte nám pár univerzálních cviků na oblíbeném velkém míči vhodných například k protažení po celém dni u počítače?
1. Vsedě na míči si dejte ruce v týl. Zhluboka vdechněte a s výdechem obloukovitě předkloňte trup (postupně od krční páteře). V konečné poloze (pánev je kolmo na míč a trup je v předklonu) chvíli vydržte (nezadržujte dech). S vdechem se postupně (obratel po obratli od bederní páteře) vraťte do základního postavení.
2. Vsedě na míči vzpažte. Zhluboka vdechněte a s výdechem ukloňte trup vpravo. V konečné poloze chvíli vydržte. S výdechem se vraťte zpět do základního postavení. Totéž cvičte na druhou stranu.
3. Vleže na břiše (vzpor klečmo, míč pod břichem) vdechněte do oblasti břicha, břicho se „vyklene“ a stlačí míč. S výdechem se břicho zploští a míč se uvolní.
Více o tématu wellness, rehabilitace i kineziologie se dozvíte na veletrhu Wellness Balnea ve dnech 11. – 14. září 2008 v areálu PVA Letňany. Návštěvníci budou moci zavítat také na interiérový veletrh Tendence probíhající v souběžně na stejném místě a veletrh Gastro & hotelset, který se koná rovněž v PVA Letňany ve dnech 11. – 13. září 2008.
04. 09. 2008, 14.00:01