Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Kladno se stane centrem evropského i světového aerobiku

Aerobic

Ve dnech 2. – 6. června proběhne v Kladenské sportovní hale Aquila Mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku a FISAF fitness týmech. O tituly mistrů Evropy bude bojovat na 700 závodníků ze 13 zemí. Jak své šance vidí čeští reprezentanti a jak vznikají soutěžní sestavy, s nimiž budou bojovat o co nejlepší umístění?

Na naše otázky odpovídali:

Jan Pochobradský

Mistr Evropy i světa z let 2006 a 2008. Na loňském mistrovství světa na Martiniku se umístil na druhém místě.

„Český sportovní aerobik patří dlouhodobě mezi špičku. Věřím, že šance máme letos obrovské, už proto, že ME bude tady u nás a budou nás podporovat domácí fanoušci. V ženské kategorii čekám velký boj mezi Češkami a Finkami.“

Jak vzniká soutěžní sestava? Kdo všechno do toho mluví a dá v sestavě rozpoznat i něco dalšího, např. rukopis choreografa?
Závodím už jedenáctý rok a člověk musí stále přicházet s něčím novým. Odborná veřejnost na to kouká tak, že i když výborně zacvičíte průměrnou sestavu, vlastně jste až tak moc neoslnil. I ta sestava totiž musí překvapit.

Investoval jsem do zahraniční  choreografie od Jonatana Cañady, to je současná choreografická  špička, bývalý závodník, který závodil snad nejdéle ze všech. Nechal jsem si od něj připravit hudbu i choreografii. V aerobiku to není jenom o aerobní náplni, ale také o rozložení prvků, technické náročnosti, a tady musí nastoupit odborník, nejlépe ten, co má s vrcholovým závoděním vlastní zkušenosti.

Já sám také vytvářím choreografie ale pro ostatní. Většinou je to tak, že čím je člověk lepší, tím je sám k sobě náročnější a více se spoléhá na další odborníky. Sám pro sebe si choreografii udělat nemůžu, protože jsem k sobě moc kritický a nic mi není dost dobré.
Odborník určitě rozdíly pozná. Každý trenér svého svěřence svým způsobem poznamená, jako profesionál jsem schopen to odlišit. Liší se také pojetí aerobiku a samozřejmě, rozdíly jsou také v tom, čemu se říká showmanship, tedy v osobním vyjádření té které sestavy.

Radka a Tereza Cihlářovy a Zuzana Reissová

Mistryně světa z roku 2009 ve sportovním aerobiku týmů v seniorské kategorii.

Z: „Myslím, že Češi mají velmi dobré šance na získání medailí. Celkově má ČR spoustu dobrých závodníků.“
R + T: „Pro náš tým jsou konkurencí další české týmy a také Australanky a týmy Francie.“
A vaše sestava?
R+T: „Sestavu si děláme samy, to je totiž naše specifikum.“
Z: „Největší díl na tom mají asi dvojčata, ale je to vzájemná spolupráce a týmová práce. Někdo přijde s nějakým nápadem, konzultujeme, ukážeme trenérkám a pak se každý detail  postupně vybrušuje do té konečné podoby“
A opravdu se shodnete?
Z: „Vždycky musíme být ve shodě. Výsledná sestava je kompromis.“

Trenérka Hanka Šulcová

„Moje holky (viz text nahoře) si celou sestavu ušily úplně na míru a samy, nechaly si vysvětlit základní principy a dál se snažily samy. Navíc jsou velmi muzikální, takže do určitých hudebních motivů si vložily prvky, které jim vyhovují. Musím říct, že mě by taková kombinace kolikrát ani nenapadla, ale holkám to takhle sedí a vyhovuje. Sestavily si to tak, aby jeden prvek podpořil druhý. Myslím, že jejich pracovitost a preciznost by je mohla na té špičce udržet. Je na nich vidět, jak jim to jde od srdce a že jejich projev na soutěži to není „odříkaná básnička“ ale sestava s obrovským emocionálním nábojem a v tom mají náskok proti ostatním.“

Denisa Barešová

Mistryně Evropy ve sportovním aerobiku v kategorii žen.  Na mistrovství světa se umístila čtvrtá. 

 „Česká republika patří mezi špičku sportovního aerobiku, a proto hodnotím úspěšnost na evropském poli jako velmi nadějnou. Čeští závodníci předvádějí skvělé výkony a tím, jaké má naše země v tomto sportu úspěchy, to jen dokazuje.“

Jakým způsobem „dáváte dohromady“ soutěžní sestavu a do jaké míry jsou v rovnováze názory a přání trenéra a svěřence?
„Soutěžní sestavu dáváme dohromady vždy podle posledních trendů a požadavků na další sezónu. V dnešní době si top závodníci nechávají vytvářet choreografie v zahraničí, kde sestava obsahuje větší variabilitu prvků a nápaditějších přechodů. Na sestavě se většinou podílí nejen zahraniční choreograf, ale také závodník a trenér. Má letošní sestava nemá žádný konkrétní příběh, ani téma. Jde o předvedení pohybů, které jsou v souladu s mojí osobností, díky kterým bych ráda vyjádřila radost z toho, co dělám s láskou.“

Trenér reprezentace Jakub Strakoš

„Už delší dobu máme kvalitní závodníky, kteří se mohou měřit se světovou špičkou. Myslím, že se nám podaří získat nějakou  medaili alespoň ve třech kategoriích. Daleko přesnější odhad ale budu mít až po zjištění, jaká konkurence našim závodníkům do Kladna přijede.“

Jakým způsobem dáváte dohromady soutěžní sestavu a do jaké míry jsou v rovnováze názory a přání trenéra a svěřence?
„Sestavy se tvoří dlouhou dobu. Nejprve se musí najít ideální hudební doprovod a na jeho základě se vytvoří choreografie, která se pak po celou dobu piluje. Je na závodníkovi, aby si řekl, zda jsou pro něj hudba i pohyb po ploše příjemné, jestli se mu vše dělá dobře a sedí mu to. Každý trenér má ale jiný přístup.“

 

text: Český svaz aerobiku, foto: Archiv – 08. 05. 2010, 09.05:48

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist