Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Mykóza číhá ve fitness studiích nebo bazénech

Přichází léto a s ním i doba sandálků a chození naboso, čas, kdy více než jindy ukazujeme svoje nohy. Bohužel spolu s tím na nás také na mnoha místech číhá zvýšené riziko nepříjemného strašáka jménem mykóza nohou. Kdo toto kožní onemocnění někdy zažil na vlastní kůži, ví, že nejde vůbec o nic příjemného. Provází ho zčervenalá, loupající se kůže, svědění, pálení, někdy až bolest. Jde o infekční onemocnění, kterým trpí v České republice až čtvrtina populace! Zbavit se ho vyžaduje velkou dávku trpělivosti a dodržování předepsané délky léčby, jinak se onemocnění může stále vracet. 

Onemocnění způsobují kvasinky, parazitické houby a plísně, nejčastěji dermatofyty, kterým se daří v teple a vlhku. Proto jsou nohy právě ideálním místem pro jejich rozmnožování. Pokud je navíc zavřeme do neprodyšné obuvi, riziko onemocnění zvyšujeme. K nákaze dochází při kontaktu naší kůže s výtrusy houby. Olupující se kůže z nohou nemocného člověka takové výtrusy obsahuje, takže když se dostanou do kontaktu se zdravou kůží, mohou ji infikovat. Proto se nakazíme nejčastěji na veřejných koupalištích, v bazénech, společných sprchách, ve fitness studiu nebo v hotelových pokojích. Vzhledem k množství a různorodosti návštěvníků je třeba, aby provozovatelé ve zvýšené míře dbali na hygienu a údržbu zařízení, kde ve zvýšené míře dochází zprostředkovaně k úzkému kontaktu, ať už s vybavením či kontaminovanou vodou. Nedostatečně udržovaný povrch cvičebních strojů a pomůcek, špatně vyprané používané textilie, nevhodné podložky a vlhké rohože mohou lidem s citlivou pokožkou přivodit plísňová onemocnění jedna dvě. Plíseň – mykóza – nejčastěji napadá kůži nohou, vyskytuje  se zejména v meziprstí a na ploskách chodidel. A pokud se nohy včas neléčí, může se po čase rozšířit i na nehty.

Hodně lidí zpočátku ani nezpozoruje, že jejich nohy onemocněly mykózou. Svědění či pálení mezi prsty, změny barvy kůže nebo její nadměrné olupování, drobné puchýřky na chodidle – to všechno považují za cosi běžné, co čas od času postihne každého. A když pak po čase zjistí, že tyto projevy nebyly tak úplně normální, stydí se jít k lékaři nebo do lékárny a přiznat, že mají plíseň na nohou. Klasická léčba bývá zdlouhavá a zpravidla trvá až několik týdnů, což mnoho pacientů odradí. Mnoho lidí přestanou postižená místa mazat hned, jak zmizí příznaky v domnění, že jsou vyléčeni. V těchto případech se často onemocnění vrací a léčba se míjí účinkem. Kromě dodržení délky léčby je třeba také dbát na důslednost v častém mazání postižených míst. Nová doba si žádá snadnější a rychlejší řešení. Převratným přípravkem usnadňujícím léčbu tohoto nepříjemného onemocnění, je švýcarský lék Lamisil 1x společnosti Novartis. Přípravek se totiž na postižené místo nanáší pouze jednou.

Správně zvolený lék bychom měli doplnit o tyto preventivní zásady:
• Je třeba zaměřit se na obuv! Noste pokud možno vzdušné otevřené boty, pokud je to možné, tak i v zaměstnání.
• Obuv během dne střídejte (rozlišujte obuv vycházkovou, pracovní, pro volný čas).
• Pokud máte uzavřené boty, volte do nich bavlněné ponožky (samozřejmě pokud je to možné, ke kostýmku a punčochám to asi nepůjde) a měňte je alespoň jednou denně.
• Zpocenou obuv nechte pořádně vyschnout.
• Udržujte nohy v suchu – v případě potřeby používejte přípravky zabraňující pocení.
• Pro návštěvy koupališť, bazénů a společných sprch ve fitness centru se vybavte gumovými žabkami.
• Během léčby desinfikujte textilie, které jsou v kontaktu s postiženou kůží – vhodný je např. roztok bílého Ajatínu. Pokud je to možné, textilie vyvařte.
• Pokud vás mykóza sužuje dlouhodobě, je nezbytná konzultace s dermatologem.

 

18. 05. 2008, 14.56:46

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist