Poražená kinetóza aneb jak si neotrávit letní cestování
Kinetóza neboli postaru mořská nemoc, v moderní době označovaná i jako airsickness (nemoc v letadlech), carsickness (nemoc z cestování automobilem) není nemocí v pravém smyslu. Jedná se o fyziologickou reakci lidského organismu na rozdíl mezi vjemy vnímanými zrakem a vjemy z vestibulárního aparátu, který řídí rovnováhu lidského těla.
Termín kinetóza je běžně používán pro lidi, kterým stačí mnohem méně intenzivní impuls, jako je delší cesta autem, let letadlem, či vyjížďka na lodi brázdící relativně klidné moře. Tyto činnosti, nebo jen některá z nich, jim způsobí intenzivní nutkání ke zvracení následované nekontrolovatelným zvracením. Zážitek z cestování je rázem proměněn v noční můru.
Vzhledem k tomu, že se jedná o celá tisíciletí identifikovaný problém, existuje mnoho tradovaných lidových rad, jak je možné mu předcházet.
„Mezi smysluplné tipy v boji proti kinetóze patří upřený pohled na horizont či fixace zraku, která narušuje nesoulad mezi zrakovými a vestibulárními vjemy. Dále výběr sedadel ve střední části autobusu nebo lodi, antacida (látky snižující kyselost žaludečních šťáv) či bublinkové nápoje, bonbony a žvýkačky stimulující produkci slin a také střídmost v jídle před cestou,“ říká MUDr. Milan Šašek.
„Bez předpisu je dostupný přípravek (žvýkačky Travel-Gum), který doručuje antivertiginosum (látku zabraňující závrati) dimenhydrinát navíc stimulující ke zvýšené tvorbě slin, což může dále potlačit nutkání na zvracení. Jedním z léků je i Kinedryl či v zahraničí Dramamine, jenž v tabletové formě obsahuje tutéž látku (cinnarizin), či prostředek Skopolamin. Tyto dva (Dramamine a Skopolamin) jsou ale přístupné pouze na lékařský předpis a v případě Skopolaminu jen po konzultaci s lékařem, jelikož dávkování by mělo záviset na pacientově věku, váze, a délce podávání. Díky tomu může v dnešní době každý cestovat bez hrůzostrašných obav z nevolností,“ dodává MUDr. Milan Šašek.
26. 06. 2015, 15.21:26