Posilování mezilopatkových svalů – kulturistické přežitky aneb doba už dávno pokročila, tak to vidíme v IQ Pohyb Academy
V tomto článku z našeho seriálu o různých cvicích používaných často a běžně ve fitness se budeme věnovat cvičení, které je zaměřeno na mezilopatkové svaly – mm. rhomboidei a podle některých metodik i část trapézového svalu. Stále je totiž velký počet trenérů a instruktorů, kteří tyto svaly považují za velmi důležité k posilování…je to ale správně?
„Přitahuj lopatky k sobě; lopatky ti odstávají – musíme ti posílit mezilopatkové svaly; máš zvětšenou hrudní kyfózu – musíme víc posílit svaly mezi lopatkami; máš zkrácené prsní svaly – víc posiluj svaly rombické…“ To jsou typické věty spousty osobních trenérů a instruktorů skupinových lekcí. Jsou to ale správné rady? Jak vlastně tyto svaly posilovat a nejsou pro stabilizaci lopatky a ramenního kloubu vlastně důležitější jiné svaly? Tomu se budeme věnovat v tomto článku…
Zásadní problematika kolem lopatek je nerovnováha horních fixátorů lopatek (svaly, které fixují – táhnou lopatku vzhůru) vůči dolním fixátorům lopatek (svaly, které fixují – táhnou lopatku směrem dolů). Díky gravitaci, kdy hlava je často – jak v sedě, tak ve stoje – zapadlá mezi rameny, vyhrávají ve stabilizaci lopatky právě ty horní fixátory (z čehož vyplývá spousta následných problémů – blokace krční páteře, bolesti hlavy, tuhé svaly krku, přetížení a bolesti ramen atd.). Jsou to: horní část trapézového svalu a zdvihač lopatky (m. levator scapulae). A také svaly mezilopatkové (mm. Rhomboidei)!!! Ano, čtete dobře… Proč tomu tak je?
Podívejte se na obrázek, jakým směrem vedou… Vlákna trapézového svalu, zdvihače lopatky i rombických svalů vedou zdola nahoru – od lopatky nahoru k páteři a lebce! Kam tedy budou lopatku táhnout, pokud tyto svaly budu koncentricky (tedy budeme je stahovat do kontrakce) aktivovat? No přeci nahoru…že? Takže pokud dáváme lopatky k sobě a aktivujeme tak mezilopatkové svaly do stažení – koncentricky, kam lopatky zároveň půjdou…? Ano, přesně tak, nahoru – podél směru vláken mezilopatkových svalů! Takže co s tím? Namítáte třeba, že pokud má někdo zvětšenou hrudní kyfózu a zkrácené prsní svaly, má ochablé mezilopatkové svaly? Pozor…které svaly jsou antagonistou (funkčně protilehlým svalem) prsních svalů – m. pectoralis major et minor?
Rozhodně ne ty mezilopatkové! Velký prsní sval má hlavní pohybovou funkcni horizontální addukci paže – přitahuje kost pažní a celou horní končetinu z rozpažení k sobě – před hrudník. A dělají toto mezilopatkové svaly? Ne, opačnou funkci má totiž široký sval zádový a zadní část deltového – ramenního svalu (m. latissimus dorsi a m. deltoideus – posterior). A malý prsní sval (m. pectoralis minor)? Ten táhne lopatku vzhůru a dopředu. Aha! Takže tím pádem lopatkami k sobě tento problém asi nevyřešíme – naopak – lopatky půjdou ještě výš a ramena se tak stočí ještě více dopředu.
A krční páteř tak půjde do ještě většího útlaku a hrudník se ještě více „zavře“. Nic moc, že? A které svaly tedy posilovat, aby lopatky „nelezly“ nahoru? A abychom srovnali ramena do správné polohy a tak je nepřetěžovali a zmenšili k tomu případnou hrudní kyfózu? No přeci dolní fixátory lopatek, které je potřeba „naaktivovat“ a posílit do souhry s ostatními svaly!
Ano, ty svaly, které lopatky táhnou směrem dolů – jedině tak se může uvolnit přední část ramenního kloubu, natáhnout prsní sval a uvolnit krční páteř. Které sem vlastně patří? M. serratus anterior, m. trapezius – pars descendens, m. latissimus dorsi (přední pilovitý sval, dolní část trapézového svalu a široký sval zádový). Podívejte se na obrázky, jak vedou vlákna těchto svalů a jak tedy lopatku zafixují a uvolní tak svaly kolem krční páteře…
Kvalitní kurzy na IQ pohyb
text: IQ Pohyb Academy, foto: IQ Pohyb Academy – 20. 05. 2014, 19.40:29