Proč nás bolí záda?
Rehabilitace se plní mladými a výkonnými lidmi. Proč? Sedíme příliš a často i špatně. A totéž se týká stání. Nejzrádnější je, že často ani netušíme, že něco děláme chybně, případně dlouhá léta ignorujeme varovné signály našeho těla…. Co radí primářka Michaela Tomanová z Rehabilitačního centra Brandýs nad Orlicí, která se na onemocnění i léčbu pohybového aparátu specializuje? Špatně sedíme
Při práci na počítači, která je pro sedavé zaměstnání snad nejcharakterističtější, bychom měli mít široce rozkročené dolní končetiny, stehna by měla směřovat pod mírným úhlem dolů,“ukazuje primářka Tomanová. Častým jevem je při práci na počítači bolest šíje. Tomu můžeme zabránit tak, že budeme myslet na uvolněná ramena a dýchání – dokonce i to má vliv ne tento typ bolesti. Dáváme pozor, abychom šíjové svaly nepřetěžovali přílišným předkláněním hlavy, náš pohled by měl směřovat přímo. Zádům ulevíme rovněž oporou o lokty, což současně brání v hrbení. Velmi vhodnou pomůckou jsou rovněž stoly, které mají nakloněnou pracovní desku.
Ignorujeme přestávky
(Nejen) páteři ulevíme, když si budeme během pracovního dne (ať už za počítačem nebo u výrobního pásu) dělat krátké přestávky na protažení. Můžete provádět libovolné cviky ve stoje i přímo na židli. Velmi relaxačně působí protažení zad se záklonem a propnutými paženi, které pohybem opisují tvar symbolu nekonečna - ∞, který se přenáší na celé tělo, dále úklony do stran či rotace krku různými směry. Pohyby by měly být pomalé a plynulé, vyvarujme se trhavých pohybů.
Špatně stojíme
„Problémem většiny lidí, kteří s bolestmi za mnou přichází, je to, že vlastně ani neznají správné držení těla. V současnosti je hlavním problémem jednostranné zatěžování a vadné držení těla“, říká MUDr. Tomanová. Ústřední roli při adaptaci celého pohybového aparátu na danou situaci hraje páteř. Vadným držením těla lidé přetěžují určitou skupinu svalů a naopak dostatečně nevyužívají jinou. To vede k přetěžování kloubů i k předčasné artróze.
Špatně ležíme
Málokdo by vinil z bolesti těla postel. Pokud se však probouzíte rozlámání, v noci se převalujete a odpočatost se nedostavuje, je na čase vzít si na mušku matraci. „Její kvalita je totiž přímo uměrná kvalitě vašeho spánku, potažmo vaší páteři. Vhodná matrace v kombinaci s kvalitním roštem dokonale rozloží hmotnost vašeho těla, kopíruje jeho tvar a páteři poskytne dostatečnou podporu“, menuje benefity dobré matrace Tomanová. Obecně ortopedové doporučují spíše tvrdší matrace (na stupnici tvrdosti matrací od 1-5 je to 3 a výše).
Nejčtenější články v rubrice Zdraví
- Cvičením proti inkontinenci
- Světový den hepatitid - World Hepatitis Day 2009
- Kardiovaskulární rizika notoricky známá, ale stále podceňovaná
- HPV a rakovina děložního čípku
- Co možná nevíte o mozku?
- Zácpa – choulostivá k diskuzi, přesto vážná věc
- Bojuj a zvítězíš v zápase s rakovinou prsu
- Donutí nás platby u lékařů myslet na prevenci?
- Jak často si měníte zubní kartáček?
- Invazivní meningokokové onemocnění
29. 04. 2012, 21.21:55