Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Radka Vandasová pro BeBe VÝZVU

Proč vlastně většinu z nás cvičení tolik nebaví?
Budu oponovat a myslím si, že většinu z nás cvičení baví. Vidím to každý den v tělocvičně nebo v parku, kam přichází stále více lidí sportovat. Na druhé straně je stále spousta lidí, kteří teoreticky znají pozitivní vliv cvičení, ale nedokáží ho přenést do každodenního života. Většinou jsou to ti, kteří v dětství nesportovali, nezískali v tomto období návyk na pravidelnou aktivitu a s ní spojené příjemné pocity. Mohlo to být z důvodu nemocí, jiných zálib nebo prostě nebyli ke sportu vedeni rodiči. Proto jim chybí koordinace, pohybové vzorce nebo nadání a pro psychiku dospělého člověka je prostě těžké začínat z posledního místa. Dalšími překážkami může být pracovní vytížení, zdravotní komplikace nebo prostě jen pohodlnost, lenost, čili „výmluvy“. Někdy ani nejde o to, že by lidi cvičení nebavilo, ale chybí jim odvaha udělat první krok, nebo si nezvolili vhodný sport.

Radka Vandasová pro BeBe VÝZVU

Co byste doporučila odhodlaným začátečníkům? Kdy začít, jaké cviky si vybrat a jak často cvičit?
Vyberte si cvičení, které vás bude bavit. Dělat něco přes nechuť není nikdy dobrý způsob cvičení, ať je sebelepší. Cvičit se musí především správně! Takže zjišťujte, ptejte se, zkoušejte, čtěte nebo si prostě najděte schopného osobního trenéra, který vás v začátcích povede a ukáže cestu, jak pokračovat samostatně dál. A začněte hned! Zkuste si uspořádat týden a nastavit pravidelný režim. Nenechte cvičení na dobu „kdy mi to vyjde“, ale vyhraďte si kolonky v diáři speciálně pro svůj trénink.

Co byste naopak poradila těm, kteří se už několik měsíců odhodlávají a stále ne a ne začít? Jak se lidově řečeno vyhecovat?
Pokud je osobní motivace malá, zdravotní, estetické a relaxační důvody samy o sobě nestačí, je vše těžší už od začátku. Najděte si „tahouna“, zkušenějšího a nadšeného kamaráda nebo osobního kouče. Mohou podat ruku, ale chytit už se musí každý sám.

Co byste řekla lidem, kteří tvrdí, že cvičení je jenom jiná forma mučení?
Že mají pravdu. Fyzická bolest během nebo i po cvičení je prostě nutné zlo, na druhou stranu, co bolí, to sílí. Navíc pokud se tréninkem dostanete na dno fyzických sil, většinou to znamená, že si psychicky báječně odpočinete. Přemýšlet na konci tréninku na to, jaký mail jsem zapomněla poslat, opravdu pod mým vedením nejde. Chápejte tedy novodobé fyzické „mučení“ jako relax, psychický restart a celkové posilování odolnosti organismu.

Je lepší cvičit sám, ve dvou nebo ve skupině?

Každý jsme jiný, každému vyhovuje jiný způsob a každý si tedy musíme najít to své. Soutěživý člověk může mít ze cvičení ve dvou prospěch, protože se víc hecne. Naopak pokud se sejdou dva kamarádi, může dojít k tomu, že více času prokecají, než procvičí. Ve skupinových lekcích může jednoho přítomnost ostatních motivovat a nabíjet, druhého zas naopak odrazovat.

Řekla byste, že trend osobního trenéra je čím dál tím více populárnější?

Nevím, jestli populárnější, ale rozhodně potřebnější. Setkávám se s tím dennodenně. Spousta lidí dokáže svůj čas v tělocvičně doslova promarnit ať už špatnou volbou i technikou cviků nebo nedostatečnou intenzitou, tréninkovým stereotypem nebo dalšími špatnými návyky.

Jaké jsou výhody cvičení s osobním koučem?
Pomocná ruka v začátcích, pravidelnost a větší disciplína v tréninku, reálný posun fyzických schopností, zdokonalení techniky cvičení, motivace, inspirace, celková orientace v souvislostech cvičení a stravování a celkově zdravého životního stylu. Těch pozitiv vidím mnoho. Rozhodně by měl vědět, kam chceme směřovat a podle toho nás vést. Správný kouč by měl být psychologem, rádcem, kamarádem, cukrem i bičem.

Jak své klienty motivujete? Máte nějaké finty, které zaručeně fungují?
Na každého funguje něco jiného, univerzální recept není, chce to najít správnou dávku empatie, mít pozitivní projev, předat osobní zkušenost, ukázat přesvědčení, inspirovat. Mí svěřenci jsou většinou správně motivovaní už při rozcvičce.

Několik tipů jak si pomoci:
•    Vytvoření návyku na pravidelné cvičení trvá cca 21 dní, zkuste si tedy nalepit na dveře, na skříň, zkrátka kamkoli 21 post-it papírků, které postupně sloupávejte a na konci se odměňte (kupte si třeba nové cvičky :-))
•     Najděte si parťáka do boje! Může to být trenérka, nebo kamarádka, zkrátka někdo, kdo vás v začátcích dokáže motivovat.
•    Pamatujte si ten příjemný pocit po cvičení! I když jste třeba zezačátku rozlámaná a vyčerpaná, během sportu se v těle vyplavují endorfiny, které vám zlepšují náladu a zbaví stresu – všimla jste si? Vzpomeňte si na to, až se vám zase nebude chtít jít do tělocvičny.
•    Vyberte si sport, který vás baví. Pokus jste nepřišla na chuť aerobicu, zkuste třeba yogu, nebo lezte na stěnu. Je to jenom na vás!
•    Pokud opravdu nemáte žádnou vůli, svěřte se se svými plány na cvičení každému, koho znáte. Pořádně přehánějte a udělejte z toho velkou věc. Vycouvat už nebude tak lehké :-).

Za jak dlouho si člověk, který před tím nikdy necvičil a ani ho to nijak zvlášť nebavilo, zvykne?
Lidské tělo je stvořeno pro pohyb, a pokud mu pohyb nedáváme, tělo i mysl strádají. Je tedy přirozené, že cvičení by si časem měla oblíbit většina z nás. Musíme mu však ten čas dát a musíme najít tu správnou aktivitu. Je dobré stanovit si určitou zkušební dobu, ve které opravdu zjistíte, zda vás tato aktivita bude bavit, zda jste si s koučem sedli i po osobní stránce atd. Dělat závěry po jednom cvičení je složité, proto zkuste přibližně měsíc. Není to ani tak dlouho, abychom trpěli, ani tak krátce abychom nepoznali “kouzlo“.

Tip: Abyste si vybrali opravdu kvalitního kouče, vybírejte pečlivě. Jde přeci o investici do vás a do vašeho zdraví! Dejte na reference známých, navštivte více ukázkových hodin pod vedením více trenérů. Nezapomeňte, že trenér by měl mít jak teoretické znalosti, tak praktické zkušenosti. Mělo by na něm být vidět, že sám se řídí svými radami. Měl by sám cvičit a být schopen „učit“, být v dobré formě a jít příkladem svým klientům. Musí být v obraze z hlediska nových trendů ve zdravém životním stylu, dále se vzdělávat a trenérsky vyvíjet. No a také si musíte sednout po lidské stránce. Pokud si zatím stále netroufáte, vyzkoušet můžete třeba i virtuálního osobního trenéra. Na internetu je zdarma spousta dostupných programů. Své síly můžete pro začátek otestovat třeba na www.bebevyzva.cz, kde se dá začít od jedné minuty a postupně dopracovat k náročnějšímu cvičení. Od 1. Června budou k dispozici nová cvičení a mobilní aplikace s osobním koučem.

Radka Vandasová je profesionální instruktorka skupinových lekcí, lektorka, osobní a kondiční trenérka, Nike instruktor. Vystudovala Univerzitu Karlovu, Fakultu tělesné výchovy a sportu. Své vzdělání si rozšířila řadou dalších kurzů: FISAF Fitness Core, FISAF Aerobic Instructor, BOSU® Strength Diplom (Face Czech Academy), BOSU® Cardio Diplom (Face Czech Academy), Total Body Work Circle Training Diplom (FBGA), Choreo Advanced Aerobics Diplom (Face Czech Academy) a mnoho dalších.

Profil na Aerobic.cz

Nápovědník na Aerobic.cz

Nejčtenější rozhovory:

  1. Tři otázky pro Anetu Kuklínkovou, ředitelku soutěže Dívka ČR
  2. Jana Havrdová, ta, co není Sama doma: Ruční práce, tanec, aerobik a rady, jak zhubnout
  3. Eva Vlachová, stylistka soutěže Dívka České republiky 2015: Přirozenost v sobě mohou ženy objevit, pokud naslouchají svému tělu a naučí se je milovat!
  4. Bára Ptáčková Šulcová: O aerobiku a Vánocích!
  5. Rozhovor: Zuzana Švíková
  6. David Holzer, Jakub Strakoš, Vláďa Valouch opět v akci: Legendy se vracejí
  7. Daniel Komarov a Kateřina Šmejkalová: Rozhovor s mistry
  8. Dr. Georgis Patenidis: Odcházení
  9. Milan Ondruš: Rozhovor před Funaerobic show 2013
  10. Zuzana Šoltysová, trenérka vítězného klubu Mistry s Mistry 2016
 

text: EMC a.s., foto: EMC a.s. – 07. 08. 2013, 16.54:58

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist