Signály těla
Dnes bychom vám rádi představili zajímavou knihu nakladatelství Metafora. Dr. Joan Liebmannová-Smithová a Jacqueline Nardi Eganová sepsaly Signály těla, chytrou knížku zabývající se prvotními signály nemocí a neduhů těla…
Už se vám někdy stalo, že jste si na vlastním těle všimli něčeho, co tam až dosud nebylo – někde se objevila bulka, zežloutly vám nehty, začaly padat vlasy... Těmto nenadálým projevům se říká signály těla, a naučíme-li se je dešifrovat, mohou nám poskytnout důležité informace o našem zdravotním stavu. Nejde však o samotné příznaky nemoci. Ty se dostaví až později a to už cítíme bolest nebo je nám tak špatně, že neváháme a jdeme k lékaři. Signály těla nás, jak píší autorky, „zavedou spíš k holiči, k pedikérce, do kosmetického salonu či do drogerie“. Kniha vám poradí, co mohou znamenat takové zdánlivé maličkosti, jako je vypadávání vlasů, nažloutlé bělmo či červené uši, častý neodůvodněný pocit horka, ztráta rovnováhy, brnění v rukou či nohou, noční pocení a spousta dalších.
Dříve, když ještě nebyly vyvinuty moderní diagnostické metody, spoléhali lékaři na to, co na nemocném viděli, slyšeli či nahmatali, či dokonce na to, jak byl cítit nebo jakou chuť měla jeho moč. Svým způsobem tato praxe přetrvává i v dnešní době, samozřejmě až na zmíněné ochutnávání, a je tedy zřejmé, že se diagnostika ve svém vývoji inspirovala právě lékařskou prací dávných dob. Dobrý lékař dnes zkoumá nejen příznaky konkrétní choroby, nýbrž si všímá i indicií na viditelných částech pacientova těla: vlasech, zubech, kůži, nehtech, očích atd. A jistě se vám nevysměje, když mu naznačíte diagnózu, kterou jste si stanovili na základě této publikace.
Avšak pozor! Četbě Signálů těla by se rozhodně měl vyhnout ten, kdo trpí nejhroznější ze všech nemocí – hypochondrií.
Ukázka:
Přehyb na nose
Viděli jste někoho, kdo má přehyb na kořeni nosu? Pokud ano, mohlo by se jednat o příznak vážné nosní alergie. Onen přehyb je výsledkem poruchy označované jako nazální pozdrav. Lidé trpící alergií (zejména ti, kdož mají alergii celoročně) se snaží zmírnit problém tím, že si třou ustavičně svědící nos dlaní. Výsledkem je záhyb nebo vráska táhnoucí se po kořeni nosu.
Řekli o signálech
Džentlem s nosem jako mopslík je protimluv.
- Edgar Allan Poe
Kýchaní ze slunce
Všichni víme, že kýchání může zavinit prach, zlost, pyl, pepř a parfém. Ale slunce? Jistě, a vězte, že začnete-li kýchat ve chvíli, kde se ocitnete venku na sluníčku, nejste v tom sami; něco podobného potká přibližně každého čtvrtého člověka. Tento příznak se skrývá pod různými názvy: fotický kýchací reflex, sluneční kýchací reflex, světelný kýchací reflex.
Přesná příčina uvedené poruchy není známa, vzniká však v okamžiku, kdy mozek spustí současně reflexy spojené se zrakem a čichem. Kýchání ze sluníčka popisují již staří Řekové, ale odborná literatura se jím příliš nezabývá, neboť je příliš běžné a ze zdravotního hlediska bezvýznamné. Lidé, kteří touto poruchou trpí, ji zpravidla rovněž ignorují, protože kýchání mizí stejně rychle, jako se objevuje.
Signály z historie
Staří Egypťané se domnívali, že pohled do slunce spojený s kýchnutím je dobré znamení.
Nechopnost kýchat
Zatímco kýchání je příznivý signál, dosvědčující, že nos správně funguje a sám se čistí a zbavuje všeho, co v něm nemá co dělat, pak neschopnost kýchnout ve chvíli, kdy se nám chce, stojí za trochu pozornosti.
Může se jednat o upozornění na mozkový nádor. Rovněž lidé zotavující se po mozkové mrtvici někdy zjistí, že takřka nemohou kýchat. Indičtí psychiatři zjistili, že se uvedená porucha objevuje poměrně často u pacientů se schizofrenií nebo těžkou depresí.
Řekli o signálech
Tomu, kdo kýchne, dodnes přejí lidé na celém světě zdraví. Zde je několik přání v různých zemích.
- španělsky: salud (na zdraví)
- německy: gesundheit (na zdraví)
- polsky: sto lat (sto let)
- francouzsky: 'a vos souhaits (pozdrav pánbůh)
- finsky: terveydeski (na zdraví)
- hebrejsky: labruit (buť požehnán)
- rumunsky: noroc (mnoho štěstí)
02. 10. 2009, 11.20:50