Sport a česká společnost do roku 1939
Jak spolu souvisí strahovský stadion, pozemková reforma, sázkové kanceláře, výstavky starého sportovního náčiní, Manifest poetismu nebo starý vídeňský šlágr Heutespielt der Uridil? Ona zpočátku možná matoucí pestrost témat a faktů směřuje k jedinému úběžníku: ukázat prostupování moderního sportu a ostatních sociálních polí (žurnalistického, státně-byrokratického, uměleckého, akademického).
Co se může zpočátku jevit jako samoúčelná inventura různorodých poznatků, odhaluje jako celek překvapivou bohatost sportu v době, kdy se začal etablovat jako významný společenský a kulturní fenomén, postupně pronikající do nejzazších koutů našich životů.
Na rozdíl od většiny knižní produkce se sportovní tematikou není tato novinka Nakladatelstvi Lidové noviny určena milovníkům sportu, nýbrž právě těm, které překvapuje a zaráží jeho současné postavení na společenském piedestalu nebo jeho všudypřítomnost a kteří chtějí pochopit historické kořeny a předpoklady tohoto stavu.
Martin Pelc, PH.D. (1980) je historik, studoval historii na univerzitách v Opavě a ve Wϋrzburgu, působí na Ústavu historických věd Slezské univerzity v Opavě. Zabývá se dějinami měšťanské kultury 19. století, je mimo jiné autorem monografie Umění putovat (Brno 2010) o dějinách turistiky v českých zemích. V posledních letech se zabývá především sociálními, kulturními a historicko-antropologickými aspekty moderního sportu.
18. 03. 2019, 09.53:36