Téma z šatny: antikoncepce
Moderní hormonální antikoncepce umožňuje ženám prožívat sex uvolněně, bez obav z nechtěného těhotenství. To, že antikoncepce je spolehlivá, současným ženám a jejich lékařům však nestačí. Právem od ní očekávají další medicínský prospěch.
Léčebné a preventivní účinky
Hormonální antikoncepce má statut léku, a to nejen proto, že je schvalována příslušnými institucemi jako léčivé přípravky - v ČR Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), v EU Evropská léková agentura (EMEA), v USA Food and Drug Agency (FDA)). Označení lék si zaslouží, protože je používána i terapii některých onemocnění.
Endometrióza – atopické uložení děložní sliznice mimo děložní dutinu. Okrsky sliznice mohou být v blízkosti vaječníků, přímo na vaječnících, střevech, kdekoli v břišní dutině. Ať je uložena kdekoli, prodělává v důsledku hormonálních změn v průběhu menstruačního cyklu stejné změny jako ta uložená uvnitř dělohy. To znamená, že roste (proliferační fáze), zraje (transformační fáze) a posléze se odlučuje s průvodným krvácením (menstruace), což je provázeno bolestí, nevolností. Endometrióza může být i příčinou neplodnosti. Prokázanou endometriózu může ambulantní gynekolog léčit vybranou hormonální antikoncepcí (například obsahující dienogest).
Chudokrevnost z nadměrných ztrát krve při silné a časté menstruaci (menoragie), která je typická pro mladé dívky, nebo naopak pro ženy v premenopauze, vyžaduje kromě doplnění železa léčbu příčiny tohoto stavu. Léčbou může být hormonální antikoncepce, která vede k zmírnění a zkrácení menstruačního krvácení. Specifickou skupinou žen s nepravidelným, častým a silným krvácením jsou ženy v premenopauze. Pro ně je dobrou volbou buď antikoncepce s velmi nízkou dávkou hormonů, která zredukuje krvácení, nebo nitroděložní systém s hormonem (Mirena), která brání růstu děložní sliznice, tudíž výrazně mírní krvácení a krevní ztráty. U žen kolem menopauzy má nitroděložní systém s hormonem další výhodu – „hlídá“ děložní sliznici. Dostaví-li se klimakterický syndrom s pocením, návaly, bušením srdce, nespavostí apod. v takové tíži, že vyžaduje léčbu, stačí k této antikoncepci přidat malou dávku estrogenů ve vhodné formě.
Poruchy menstruačního cyklu – obvykle vyžadují vyšetření (zejména některé typy, například primární a sekundární amenorea, tj. absence krvácení; podezření na syndrom polycystických ovarií, který se projevuje jako hormonální porucha s vysokou tvorbou mužských pohlavních hormonů, neplodností, hirsutismem a akné a další). Léčba mnoha poruch spočívá v hormonální léčbě pomocí přípravků hormonální antikoncepce, zpravidla se silným antiandrogenem, jakým je cyproteron-acetát (Diane-35, Minerva). Ty se používají i v léčbě závažnější akné.
Hormonální antikoncepce působí preventivně proti závažným chorobám:
Rakovina vaječníků (karcinom ovaria) je záludná v tom, že velmi dlouho probíhá bez příznaků. Projeví se (bolestmi, krvácením) až ve stadiu, kdy je choroba značně pokročilá. Hormonální antikoncepce snižuje dlouhodobě riziko tohoto onemocnění, a to roky po vysazení antikoncepce. Ročně se v ČR diagnostikuje zhruba 1200 nových případů karcinomu ovaria a 750 žen na toto onemocnění zemře (NOR, 2005). Užívání hormonální antikoncepce snižuje taktéž riziko rakoviny děložní sliznice a některých nezhoubných nádorů prsu, určitých typů cyst (ve vaječnících i v prsu).
Mimoděložní těhotenství, není-li včas diagnostikováno, ohrožuje ženu nejen ztrátou plodnosti, ale i vlastního života. Užívání hormonální antikoncepce výrazně snižuje riziko mimoděložního těhotenství.
Migréna a epilepsie vázaná na určitou fázi menstruačního cyklu je (po vyšetření a dohodě s neurologem) důvodem k podávání hormonální antikoncepce v tzv. dlouhém cyklu, tedy minimálně 3 – 6 balení bez pauzy.
Příznivé účinky
Proti středně těžké a mírné akné působí hormonální antikoncepce, která obsahuje progestiny s antiandrogenním působením: například dienogest v Jeanine, drospirenon v Yadine, Yasminelle). K zlepšení pleti dochází v průběhu 3 měsíců, plný účinek se však projeví za 6 – 9 měsíců od počátku užívání. Přípravky hormonální antikoncepce s antiandrogenním působením příznivě ovlivní i středně těžkou akné, kdy od místní léčby kosmetickými přípravky nemůžeme očekávat vyléčení akné.
Premenstruační syndrom
Psychická tenze, bolesti břicha, hlavy, otoky, nadýmání v druhé polovině cyklu neúnosně obtěžují mnohé ženy až do té míry, že sahají po lécích proti bolesti, dávají si předepsat léky na ovlivnění psychiky. Jde o premenstruační syndrom (PMS). Přípravky hormonální antikoncepce s drospirenonem (Yadine, Yasminelle) mají „odvodňující“ účinky a současně působí proti příznakům PMS.
Příznaky z vysazení hormonů
Určitá část žen netrpí premenstruačním syndromem, ale nejhůře jim je v průběhu prvních dnů samotné menstruace (i tzv. pseudomenstruace v sedmidenní pauza v užívání hormonální antikoncepce). Bolesti hlavy a prsou, bolesti břicha, nadýmání otoky, změny nálad jsou pak příznakem z poklesu hormonálních hladin. Tyto příznaky z vysazení hormonů můžeme minimalizovat tím, že prodloužíme období užívání hormonů. Hormonální antikoncepce obsahující drospirenon s novým unikátním užívacím režimem (24 aktivních pilulek a 4 tablety placeba, YAZ) zmírní příznaky, které provázejí pokles hormonálních hladin.
Specifické účinky
Ženy po porodu, které kojí, starší kuřačky, diabetičky nebo ženy, které nemohou užívat estrogeny mají k dispozici specifickou antikoncepci. Pro tyto ženy je vyhovující nitroděložní systém, z něhož se uvolňuje hormon levonorgestrel (Mirena). Místní působení levonorgestrelu ovlivňuje stavbu děložní sliznice, zahušťuje hlen děložního hrdla, které se stává těžko prostupné nejen pro spermie, ale i pro choroboplodné zárodky, přičemž neovlivňuje činnost vaječníků. Je prokázáno, že brání růstu myomů, část myomů se po jeho zavedení dokonce zmenšuje. To, že zmírňuje a zkracuje menstruační krvácení, bylo již uvedeno. Menstruace s nitroděložním systémem s hormonem je méně bolestivá.
Vývoj a inovace
Díky vývoji a inovaci nabízí hormonální antikoncepce dnešní ženě řadu benefitů, jako například příznivý vliv na premenstruační syndrom, příznaky provázející pokles hormonálních hladin, lepší kvalitu pleti, úbytek hmotnosti nebo kratší a méně bolestivou menstruaci. Vývoj a inovace hormonální antikoncepce jdou stále dopředu vzhledem k vyšším a novým požadavkům uživatelek, které kladou důraz zejména na přirozenost a tělu vlastní hormony. Máme se tedy na co těšit.
Upozornění
O vhodnosti užívání hormonální antikoncepce je nutné se poradit s gynekologem. Jsou stavy, kdy není užívání hormonální antikoncepce doporučováno.
text: MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc., Lékařský dům Praha 7, a.s., Gynekologicko-porodnická klinika 3. LF UK a FNKV, Praha – 29. 11. 2008, 16.55:47