Tip na půvabný dárek: RETRO ČS 2 od Michala Petrova s předmluvou Václava Moravce
Retro ČS s pořadovým číslem 2 navazuje na stejnojmennou publikaci, která vyšla na podzim 2013. Zatímco „jednička“ se věnovala tzv. měkkému konzumu, tedy zboží rychlé spotřeby, „dvojka“ patří konzumu tvrdému – odívání, obouvání, bydlení, elektronice.
Bohatý obrazový materiál je opět doplněn textem, v němž autor k základním faktům a statistikám přidává osobní zkušenost a popis jednotlivých oblastí konzumu v kontextu předlistopadové reality. Úvod knihy přitom patří nostalgickému exkurzu do světa socialistických prvňáků. Michal Petrov, který stál u zrodu úspěšného televizního cyklu Retro a jehož první knižní Retro ČS se stalo bestsellerem ověnčeným i odborným oceněním, se na stránkách knihy tedy pokouší o rekonstrukci dalších oblastí socialistického konzumu.
Prohrabejte spolu s autorem po letech znovu svou školní aktovku, oblečte své vysněné džíny z Tuzexu, pořiďte první nahrávku na vytoužený kazetový magnetofon. A pokud jste nic z toho nezažili, nahlédněte alespoň do života svých rodičů či prarodičů. Kniha Michala Petrova výborně doplní rodinná alba fotografií, protože se opírá o bohatství autorova osobního obrazového archivu, který patří určitě k nejrozsáhlejším u nás. Vydejte se do retrosvěta, který byl lecjaký, jen ne černobílý. Podnikněte expedici do vesmíru, z něhož zůstalo jen málo anebo vůbec nic, přesto u leckoho vzbuzuje dodnes živou vzpomínku.
UKÁZKA Z KNIHY ZDE
Michal Petrov (* 1965 v Praze) se konzumu období socialismu systematicky věnuje už mnoho let. Jeho zájem se dočkal viditelného vyústění poprvé v roce 2008, kdy se stal duchovním autorem televizního magazínu Retro, věnovaného fenoménům čtyř dekád před revolučním rokem 1989. Díky úsilí týmu lidí, které kolem sebe Petrov shromáždil, a zázemí archivu České televize mohl vzniknout cyklus o úctyhodných 190 dílech.
Michal Petrov působil jako novinář na různých pozicích a v mnoha redakcích. Jako absolvent Obchodní fakulty Vysoké školy ekonomické nastoupil bezprostředně po převratu v roce 1989 do zahraniční rubriky Československé televize. Jako její zpravodaj v Německu v první polovině 90. let zažil první vlnu tzv. ostalgie, sentimentálního stesku po fenoménech spojených se zaniklou NDR. Po sbírání zkušeností v celé řadě dalších redakcí (mj. Český rozhlas, česká redakce BBC, časopis Týden) se vrátil na Kavčí hory, aby se podílel na vzniku prvního televizního zpravodajského programu u nás – ČT24.
.
11. 10. 2015, 18.52:38