Aerobic Casopisek.czVyletiky.czFitcentra.czAerobic.cz

čtenář nepřihlášen   přihlásit se   registrovat se   informace

RSS článků   RSS akcí

Vlastní vyhledávání

Články - archiv

Užívání neznámých doplňků stravy může poškodit zdraví

Na doplňky stravy se lidé po celém světě obracejí s důvěrou, že posílí jejich zdraví. Většinou se zákazníci spoléhají na zavedené a spolehlivé značky, které při správném užívání pomáhají. Zakoupením pochybného doplňku stravy můžeme své zdraví i poškodit. Dokazuje to i stažení čínského přípravku ErMax Plus z českého trhu.

„Vítáme rozhodnutí Státní zemědělské potravinářské inspekce o stažení přípravku ErMax Plus. Je nepřípustné, aby byli čeští zákazníci vystaveni riziku nákupu nefunkčních nebo dokonce nebezpečných doplňků stravy. Stažení tohoto produktu je důkazem, že trh doplňků stravy podléhá důkladné kontrole,“ říká výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Ing. Bohumil Hlavatý.

Podle zkušeností České asociace pro speciální potraviny jsou nejrizikovější skupinou právě doplňky stravy dovážené z Asie, zejména z Číny a Indie, prodávané na tržnicích. „Rozhodně nedoporučuji kupovat doplňky stravy nebo dokonce léky na tržnicích. Trhovci nabízejí minimální cenu, ale zákazník se vystavuje velkému nebezpečí. V lepším případě si koupí nefunkční preparát, v horším svému zdraví ublíží,“ varuje Bohumil Hlavatý

Pro každého z nás je nejdůležitější, abychom nebezpečný doplněk vůbec nekoupili. V záplavě tisíců přípravků je ale složité se zorientovat. Existuje několik zásad, které pomohou minimalizovat riziko špatného nákupu.

1. Raďte se s odborníkem – při nákupu doplňku stravy se vždy poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Jsou to odborníci, kteří mají řadu zkušeností a nejlépe Vám poradí. Řekněte jim, které léky a doplňky stravy pravidelně užíváte, ať Vám zodpovědně vyberou ty nejvhodnější.

2. Spoléhejte na výrobky zavedených firem – dobré jméno společnosti je spolehlivým ukazatelem toho, že nabízené doplňky stravy jsou kvalitní. Zavedení výrobci mají spolehlivé postupy, jak zamezit prodeji nefunkčních nebo škodlivých doplňků stravy.

3. Nekupujte neznámé doplňky stravy na internetu – ceny na internetu jsou často nižší než v lékárnách. Pokud se rozhodnete sáhnout po nižší ceně, nakupujte doplňky stravy, které jste si dříve vyzkoušeli. Vyhnete se riziku, že koupíte nefunkční přípravek.

4. Pozor na asijskou produkci – Evropská unie klade vysoké požadavky na bezpečnost a kvalitu doplňků stravy. Čínští nebo indičtí výrobci přísná pravidla často nectí. Pokud má doplněk stravy původ v Asii, buďte ostražití a vždy se ptejte odborníka!

5. Nevěřte na zázraky – doplňky stravy dokážou zdraví výrazně posílit. Pokud ale výrobce slibuje, že zhubnete 20 kilo, omládnete o 10 let nebo zabráníte propuknutí rakoviny, výrobek nekupujte. Výrobce se snaží zneužít vaší situace a lživě slibuje nemožné. 

6. Nikdy nenakupujte na tržnicích – zvláště v poslední době se na tržnicích objevují různé doplňky stravy nebo dokonce léky. Nákupem těchto přípravků se vystavujete vysokému nebezpečí, že svému zdraví ublížíte.

 

text: Česká asociace pro speciální potraviny (ČASP) – 11. 02. 2009, 14.38:07

 

reklama


Aerobic.cz na facebooku - od aerobiku přes jogu a pilates až po zumbu

TOPlist