Vzdorujte neúprosnému času cvičením s čínskými mistry
Že naše tělo potřebuje pohyb, slýcháme ze všech stran. A jaro je pro nové začátky jako stvořené. Co ale dělat, když je naše tělo po zimě celé ztuhlé a o dobré fyzičce nemůže být ani řeč?
Odpověď je jednoduchá – zkuste některý ze stylů tradičního čínského cvičení. Možná se vám právě vybavil nějaký asijský akční hrdina, který jedním mrštným kopem zneškodnil celou bandu protivníků, nemusíte se bát. Čínské cvičení totiž v sobě zahrnuje jak sestavy určené pro boj, tak cvičení, která mají blahodárné účinky na naše zdraví. Cvičit můžete doma, v tělocvičně, nebo třeba v parku.
V Česku se stává velmi populárním především taiji quang (vyslovujeme [tajťi čuan]), jeho sestavy však již vyžadují jistou tělesnou zdatnost. My bychom Vám zde dnes rádi představili jedny z nejstarších čínských relaxačních a zdravotních technik, jež můžeme souhrnně nazvat jako Umění pěstování života.
Co to je Umění pěstování života (yang sheng gong)?
Jsou to jednoduché pozice (cviky) spojené s dýcháním. Nemusíte se proto bát žádných složitých sestav. Cvičení slouží ke zprůchodnění energetických drah qi. Jsou-li tyto dráhy průchodné, potom qi a krev mohou volně proudit a náš organismus je v rovnováze. Kdo chce zůstat mladý, musí uvolnit svaly, klouby i vnitřní orgány, uvést do rovnováhy energie jin a jang. Jedině tak bude silný, zdravý a svěže mladý.
Jak přicházejí léta, svaly a kůže v obličeji a na krku poklesnou, podvolí se gravitaci. Také vnitřní orgány ztrácí svoji vitalitu, jsou unavené a nechce se jim pracovat. Jsou-li srdce a ledviny unavené, promítne se to i na našem zevnějšku. Je-li naše pokožka špatná, nemocná, potom příčinu musíme hledat ve snížené funkci plic. Problémy srdce a ledvin se zase projeví nezdravou barvou pokožky. Problémy jater se odrazí na funkci zraku. A časté bzučení nebo hučení v uších bývá způsobeno oslabením ledvin.
Jak proti tomu bojovat? Uvolnit se, dobře si odpočinout. Samotný spánek však nestačí, je třeba uvolnit nervovou soustavu, vyrovnat jin a jang a nechat energii i krev proudit bez volně překážek. S pomocí následujících cvičení můžete takového uvolnění dosáhnout...
Osm kusů brokátu (ba duan jin)
Toto cvičení je velmi jednoduché a přesto tak prospěšné pro zdraví. 8 pozic, cviků prováděných pomalým pohybem. Každý pohyb se několikrát opakuje. Při cvičení je dobré se co nejvíce uvolnit a zapomenout na pár minut na svou práci a starosti. Tyto cviky se dají provádět také vleže (chuang shang ba duan jin). Jsou tak vhodné i pro oslabené, staré nebo nemohoucí. Procvičováním získají sílu, zvýší se jejich pohyblivost, a potom mohou začít cvičit jiná náročnější cvičení. Tato varianta je vhodná i při rekonvalescenci. Není nic jednoduššího, než si cvičení vyzkoušet na vlastní tělo - jednotlivé cviky můžete najít rozkreslené na www.baguazhang.cz.
Cvičení šesti dechů (liu zi jue)
Jednoduché čínské cvičení s více jak dvoutisíciletou historií slouží k ozdravení těla a podporuje dlouhověkost. Cvičení šesti dechů pomáhá vyrovnat nerovnováhu mezi jednotlivými vnitřními orgány. Toto cvičení je v Číně velmi oblíbené, pomáhá mnoha nemocným - dovoluje tělu, aby se uvolnilo, uvedlo v harmonii, a tak uzdravilo. Cvičení učí vydechovat tzv. šesti různými způsoby "dechy".
Hra pěti zvířat (wu qin xi)
Asi před tisíci osmi sty lety žil lékař Huo Tuo Shenyi (přívlastek Shenyi zančí, že uměl vzkřísit i mrtvého) a ten vymyslel cvičení wu qin xi. Sledoval pohyby zvířat a zkoumal jejich prospěšnost pro lidské tělo. Jeho pozorování ho nakonec přivedla k sestavě napodobující pohyby těchto pěti zvířat - tygr (hu), jelen (lu), medvěd (xiong), opice (yuan), pták (niao).
Yi Jin Jing [iťinťing]
Zdravotní cvičení pocházející z shaolinského kláštera pracuje s vnitřní energií a posiluje ji, pomáhá rozproudit energii v drahách. Slouží pro udržení dobré kondice a zprůchodnění meridiánů. Cvičení obsahuje 12 jednoduchých pozic, jež si lze lehce zapamatovat. Provádí se pomalu, uvolněně, bez napětí s krátkou výdrží v daných pozicích. Oproti Osmi kusům brokátu je toto cvičení fyzicky náročnější.
QiGong divoké husy (DaYan QiGong)
Cvičení QiGong [čchi-kung] divoké husy z Kunlun bylo vytvořeno skupinou Taoistů před více jak 1000 lety v horách Kunlun. Cvičení napodobuje pohyby divoké husy (která je známa svou dlouhověkostí). Cílem cvičení je zprůchodnit 12 hlavních drah a 8 zvláštních drah. QiGong divoké husy je velmi účinné (reguluje funkci vnitřních orgánů), přesto velmi jednoduché a nenáročné na provedení. Důležité je, že cvičení je bezpečné, bez vedlejších negativních účinků. Cvičit může každý, mladí i staří.
QiGong divoké husy má dvě části. První část, 64 pozic, stimuluje a zprůchodňuje energetické dráhy, vyrovnává jinovou a jangovou energii, usměrňuje tok energie a krve. Druhá část, 64 pozic, je zaměřena na léčení nemocí, zbavuje těla škodlivin, posiluje a zlepšuje tělesnou konstituci. Tyto dvě části jsou základními dovednostmi. Dále existují sestavy navazující na tyto dovednosti.
Pokud vás tradiční čínská cvičení zaujala, přijďte se podívat na pravidelnou hodinu v Praze nebo na některý z víkendových seminářů, které pořádáme po celé České republice (např. Teplice, Přerov, Liberec apod.). Přesné termíny a další podrobné informace najdete na www.zdravadusicka.cz.
text: Zuzana Domalípová – 15. 04. 2007