Zácpa – choulostivá k diskuzi, přesto vážná věc
I když se zdá, že zácpa je problém moderní doby, není tomu úplně tak – je totiž starý jako civilizace sama. Již faraóni ve starověkém Egyptě měli k dispozici takzvané „správce trávicího procesu“, kteří dohlíželi na množství stolice a četnost vyprazdňování. V případě problému s „velkou“ potřebou měli za úkol odporučit faraónům ten nejsprávnější způsob vyprazdňování. Na vznik zácpy působí několik faktorů. V současnosti je to zejména nevhodná strava chudá na vlákninu, nedostatek pohybu, stres nebo změna prostředí. Skvělým moderním způsobem, jak se opět dostat do pohody a na zácpu zapomenout, je například i 100 % přírodní vláknina Benefibra.
Co je vlastně zácpa? O tom mají lidé velmi rozdílné představy. Pro někoho jsou to málo početné stolice, někdo zneklidní, nejde-li na „velkou“ pravidelně každý den. Pro jiné zácpa znamená obtížně vyprazdňovaná stolice a jsou dokonce tací, kteří si myslí, že se objem stolice musí rovnat objemu požité stravy. Nejjednodušší a také asi nejpřesnější je definice, že zácpa znamená obtížné vyprazdňování stolice. Pokud bychom se chtěli vyjádřit přesněji, zácpa je menší počet stolic než 3 za týden.
Dopřejete-li svému tělu velkou potřebu méně než 3krát týdně, měli byste se zamyslet nad několika body:
- váš jídelníček a obsah vlákniny v něm
- pitný režim
- dostatek pohybu
Co se stravování týče, rozhodně byste do svého jídelníčku měli zařadit potraviny obsahující vlákninu, která napomáhá pravidelnému vyprazdňování. Mnoho lidí si při problémech se zácpou „vypomáhá“ používáním různých projímadel. Ta však zcela zbytečně dráždí střevo a patrně také mohou vést k poškození některých nervových pletení. Je dobré si uvědomit, že chronické používání projímadel je „vyhánění čerta ďáblem“. Zatímco drastická laxativa připívají k vytvoření začarovaného kruhu, jsou návyková a v konečném důsledku můžou vést ke zhoršení problému, zmíněná přírodní vláknina na střevo působí přirozeně, zažívací systém nijak nedráždí a na potíže s vyprazdňováním je přímo ideální.
Při potížích s vyprazdňováním je důležité pít hodně tekutin, zejména obyčejné vody – bublinky, černý či zelený čaj nebo káva jsou při problémech se zácpou nevhodné. Při uvedených potížích je nanejvýš dobré vypít i více než 2 litry tekutin denně!
Doporučovaným „lékem“ na zácpu je také pohyb. Podporuje trávení, napínání břišního svalstva a posiluje břišní orgány. Existují dokonce speciální cviky pro posílení činnosti střev. Pohyb je nezbytným doplňkem léčby i prevence zácpy. Na podporu trávení se hodí rychlá chůze, lehký vytrvalostní běh, jízda na kole a plavání. K celkové harmonii přispívá i například cvičení jógy nebo stimulační masáže břicha.
Protože není jednoduché uhlídat si denní doporučenou dávku vlákniny (cca 25–30 g) a upřímně, jenom málokomu se podaří zkonzumovat potřebné množství potravy právě vlákninu obsahující, je zde skvělá pomoc, jak si potraviny o tuto důležitou složku obohatit. O vzorek přírodní vlákniny zdarma žádejte na www.benefibra.cz.
TIP NA CVIČENÍ PROTI ZÁCPĚ:
Ráno před vstáváním si ještě vleže na zádech pomocí obou rukou přitáhněte pravé koleno na hrudník a vydržte až minutu. Pak totéž zopakujte s levým kolenem a nakonec přitáhněte a přidržte obě dvě.
text: EuroManagers, foto: EuroManagers – 30. 11. 2007, 19.04:33