Zdravé grilování + nejlepší recepty na gril
Prakticky jsou dvě možnosti, jak dosáhnout křupavého a šťavnatého výsledku. První z nich je grilování na přímém ohni. Tento druh přípravy je vhodný spíše pro menší kousky masa a docílíte jím oblíbené křupavé kůrčičky. Na druhou stranu pro velké kusy masa, jako např. celé kuře nebo sele, se hodí grilování nepřímé. Spočívá v tom, že pokrm jednoduše obalíte alobalem nebo položíte na grilovací tác.
Otevřený gril
A teď už k jednotlivým variantám „venkovní trouby“, které se liší jak palivem (uhlí, dřevo, elektřina, plyn), tak velikostí, příslušenstvím a nároky na čistění. Nejjednodušším a zároveň nejlevnějším řešením je otevřený gril na dřevěné uhlí. Je poměrně lehký, mobilní, snadno se používá a dopřeje vám pohled na pravý oheň. Na druhou stranu se ale jedná o nejnáročnější typ na údržbu, jelikož je třeba ho pravidelně čistit a vypalovat rošt.
Kotlový gril
Komfortní zážitek vám dopřeje grilování na kotlovém grilu, jak je zvykem za Atlantikem. Jako palivo pro něj slouží dřevěné uhlí nebo plyn a jeho předností je, že potraviny se v něm upravují při působení tepla ze všech stran, tedy rovnoměrně, šetrně a rychle. Díky větracímu šoupátku na vyklenutém víku můžete regulovat přívod vzduchu a tím ovlivnit intenzitu pečení.
Plynový gril
Pro zdravější pokrmy zvolte gril plynový, díky kterému se nemusíte bát, že se do masa při jeho přípravě vstřebají látky uvolňující se z uhlíků. Tento typ můžete pohodlně využít kdykoli si vzpomenete, protože je rozžhavený během chvíle a grilovací teplota se dá přesně regulovat. Údržba plynového grilu je též nenáročná, jeho provoz se totiž obejde bez popela a sazí.
Lávový gril
V poslední době začíná být čím dál populárnější gril lávový, který je sice větší, ale pyšní se mnoha výhodami. Lávové kameny se díky výkonným hořákům velmi rychle rozžhaví a teplotu nejen akumulují, ale stabilně udržují, což tento typ řadí mezi nejúspornější druhy grilů. Příprava potravin se v tomto případě obejde bez kouře a popela, výsledný kulinářský výtvor tedy nemá nežádané kouřové aroma. Kameny je vhodné jednou za rok vyměnit, jinak nepotřebují žádnou speciální péči, maximálně je po vychladnutí můžete jednou za čas očistit kartáčem.
Elektrický gril
Posledním typem je stolní gril poháněný elektřinou. Tento druh doporučujeme především začátečníkům, jelikož se jedná o druh, který lze nejen snadno sestavit, ale také používat. Navíc nepotřebujete ani tuk, díky teflonové úpravě roštu.
Jak čistit grily, aby dlouho vydržely?
Kotlové grily
Je třeba před a po každém použití vypálit. Vypalujte tak dlouho, dokud se z něj nepřestane kouřit, poté rošt vyčistěte speciálním kartáčem. Pokud jsou na grilu znatelné šmouhy od kouře či matné zaschlé skvrny, nejsnadněji je odstraníte obyčejnou houbičkou na nádobí a speciálním přípravkem. Například v hobbymarketech OBI lze koupit ekologický čistič na grily, který je šetrný nejen k vašemu grilu, ale také k životnímu prostředí – údržbu tak bez obav můžete provádět i na zahradě.
Plynové grily
Můžete postupovat obdobně jako u kotlíkových grilů, tj. gril mechanicky vyčistit a poté vypálit. Při vypalování gril zavřete, nastavte na nejvyšší teplotu a nechte cca 10 minut pracovat, přičemž přesná doba vypalování závisí na míře znečištění. Horký gril pak stačí vydrhnout grilovacím kartáčem.
Elektrické grily
Při péči o tyto grily je třeba dbát zvýšené opatrnosti, aby se voda nedostala tam, kam nemá. Nejprve rošt odpojte od elektřiny a počkejte, až bude úplně vychladlý. Následně odpojte regulační knoflík a plastovou škrabkou oškrábejte vnitřní strany grilovací komory. Poté komoru vytřete vlhkým hadrem s čisticím prostředkem, ale snažte se, aby nedošlo ke zbytečnému kontaktu s vodou. Jako poslední krok vyčistěte spodní odtokovou misku, kam odkapává přebytečný tuk. Poté již můžete zpět zapojit regulační knoflík.
Můj tip: Nedávno jsem s Vláďou Valouchem, mistrem světa ve sportovním aerobiku připravovala pro kaloricketabulky.cz skvělé recepty na grilování. Vláďa je totiž i mistr grilování. Posuďte sami zde.
30. 07. 2013, 14.05:24