Téma z šatny: Ženské intimní trable
Mykóza, slovo, které spolehlivě zaujímá jedno z prvních míst v černém seznamu všech nepříjemností v našem životě. Většina z nás ji bezpečně pozná, ale i přesto se o ní stydíme mluvit nebo dokonce přiznat, že jsme ji měly. Přitom vaginální mykóza je v současné době jednou z nejčastějších infekcí ženského pohlavního ústrojí. Odhaduje se, že v produktivním věku trpí asi 75 % žen nejméně jednou v životě vaginální mykózou, polovina z nich opakovaně, a 5% z nich trpí mykózou chronicky.
Vaginální mykóza je zánětlivé onemocnění charakterizované hustým výtokem z pochvy, který je bělavý, hrudkovitý, připomíná tvaroh nebo směs mouky s vodou. Projevuje se svěděním, bolestí při pohlavním styku nebo při močení. Toto poševní onemocnění způsobují kvasinky rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy, samy o sobě tedy nevedou k onemocnění. Mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět poševní sliznice.
K jednomu z nejrizikovějších faktorů, které podporují rozvoj vaginální mykózy, patří užívání antibiotik. O způsobu užívání antibiotik jsme vždy řádně poučeny odborným lékařem, ale stává se, že nás nikdo neupozorní, jaké možné důsledky si spolu s krabičkou anitibiotik z lékárny odnášíme. „Léčba antibiotiky skutečně pro ženu představuje zvýšené riziko výskytu mykózy. Toto zánětlivé onemocnění pochvy je třeba začít léčit hned v jeho zárodku a předejít tak řadě nepříjemností, které mohou negativně ovlivnit jak osobní, tak partnerský život ženy“, říká MUDr. Alexandra Stará z gynekologické ordinace v Praze.
Co dělat pro prevenci?
• konzumovat dostatek mléčných výrobků s živými kulturami mléčných bakterií
• případně dodat sušené kmeny těchto bakterií v tabletách k vaginálnímu i ústnímu podání
• používat nedráždivé (neparfemované) mycí prostředky, ideální jsou přímo ty určené pro intimní hygienu
• po omytí otírat do sucha
Příznaky vaginální mykózy obvykle dokážeme dobře rozpoznat. Je dobré mít doma při ruce první pomoc v případě náhlého výskytu těchto obtíží. Spolehlivou úlevu přinese například přípravek Gyno-Pevaryl® 150 mg, antimykotikum určené k lokální léčbě vaginálních mykóz. Jeho nespornou výhodou je, že obsahuje 3 vaginální kuličky, které se zavádí do pochvy po dobu 3 po sobě jdoucích dní. Během této doby ve většině případů nepříjemné příznaky mykózy odezní. Balení Gyno-Pevaryl® 150 mg Combipack obsahuje i krém, který odstraňuje nepříjemné svědění zevního genitalu a je případně určen k léčbě partnera. Aby byla léčba mykózy u obou partnerů úspěšná, je totiž zapotřebí, aby se současně léčil i partner. Léčivé přípravky Gyno-Pevaryl® 150 mg a Gyno-Pevaryl® 150 mg Combipack jsou dostupné v lékárně bez lekářského předpisu.
29. 03. 2008, 18.23:58