Změnit jídelníček nás i našich dětí může být těžší, než se zdá
Dlouhodobé výzkumy ukazují, že dětí trpících nadváhou a obezitou stále přibývá. Podle studií iniciovaných Světovou zdravotnickou organizací trpí ve věku 6,5 – 7,5 let nadváhou a obezitou v průměru 15 % chlapců a 11 % dívek. V roce 2011 byl u nás v důsledku stoupajícího množství dětí trpících nadváhou vyhlášen Den boje proti dětské obezitě, který připadá na 25. května.
Zatímco v roce 1951 u nás trpělo obezitou v průměru 1,8 % sedmiletých chlapců a 1,6 % dívek, současný trend ukazuje, že obezita v tomto věku nyní zasahuje přibližně 7 % dětské populace. Obdobný je i trend zvyšující se nadváhy hodnocených dětí. „Současný stav se snažíme změnit, a proto apelujeme na jídelny mateřských a základních škol, aby zvýšily kvantitu i kvalitu konzumace zeleniny u jejich strávníků. Jsme potěšeni, že se nám podařilo do projektu Škola plná zdraví za necelé tři roky zapojit 1060 školních jídelen, kterým není lhostejné zdraví jejich žáků,“ říká organizátorka projektu Mgr. Eva Šťovíčková.
Kondici rodiny a svých dětí ovlivňují v podstatě matky. A stejně na nich je, aby podnikly případnou změnu, je-li potřeba. Nasnadě je především problém se současným nezdravým životním stylem, kterému děti snadno podléhají. Nemají potom dostatek pohybu, tvoří si stravovací návyky v nezdravých fast foodech a jejich jídelníček tvoří z větší části „Změnit jídelníček není jen tak a většině z nás to alespoň co se týče trvalé změny a jídelních návyků rozhodně nepůjde snadno. Je velmi pravděpodobné, že to nedáme na tzv. ‚první dobrou‘,“ upozorňuje psycholožka Marta Boučková.
Důležitým faktorem pro tělesnou a psychickou pohodu dětí je také dostatečný pohyb, který jde ruku v ruce s vyváženou stravou. Chcete, aby se vaše dítě hýbalo zábavně, přirozenou cestou a navíc v rámci školní výchovy? Zapojte ho do projektu “Česko se hýbe ve školách plných zdraví“. Ten se rozšiřuje po základních školách v České republice a těší se u dětí velké oblibě. „Tři čtvrtiny českých dětí nedosahují na doporučených 60 minut pohybové aktivity denně. Proto vznikl projekt ‚Česko se hýbe ve školách plných zdraví‘, který zábavnou formou přivádí děti na základních školách k pravidelnému pohybu,“ prozrazuje hlavní koordinátorka projektu Jitka Literová.
24. 05. 2013, 10.28:59